Už znovu slyším hlasy: „Politici, nepleťte se do toho, tady už se hraje jiná hra než tlak veřejného mínění.” Ti, kteří to tvrdí, mají kus pravdy. V první fázi boje proti spalovně pomohla petice, naplněná ČEZ Arena a zájem médií. Dnes už investor ví, že se mu nepodaří uchlácholit veřejné mínění, otupit odpor argumenty ani sliby. Pochopil, že je to mrháním časem i penězi.

Nelze se vzdát!

Pomocí právníků a lobbistů se jim podařilo problém překlopit na druhou stranu a převzít iniciativu. Skončilo tak období, kdy musela společnost AVE CZ přesvědčovat občany, samosprávu a státní instituce, že na spalovnu jedů v Rybitví lze vydat stavební povolení, lze ji dostavět i provozovat. Rozhodnutím Nejvyššího správního soudu (které mimochodem nemohlo být ze sterilně právního pohledu jiné), staví nás všechny odpůrce rybitevské velespalovny do pozice těch, kteří jen zoufale brzdí vlak, který se na nás řítí. Na lokomotivě nesedíme. Nemůžeme se ale vzdávat. Nejeden fotbalový trenér může potvrdit, že i z defenzivy se může zrodit výhra.

Druhé kolo je těžší

První a hlavní slovo budou mít samozřejmě kovaní odborníci, kteří budou mít za úkol najít pochybení v investičním záměru, tak jako ji odborníci investora našli v územním plánu malé obce.

V druhé řadě bojových šiků ale musí stát občanská veřejnost a politici bez rozdílu dresů společně, protože mohou být pověstným zrnkem, které převáží misky vah.

To druhé kolo boje bude mnohem těžší i proto, že pardubickou metodu převzala jiná města. Jen za poslední měsíc se veřejnými protesty spalovně a spalování kalů brání Litoměřice, Litvínov nebo Most. Tamní politici používají stejné argumenty, jakými jsme odvrátili zteč my.

Prostor pro spalovny se stále zmenšuje a podnikatelé, kteří do nich vrazili v minulosti stamilióny, začínají být netrpěliví, a proto přitvrdí.

Miroslav Váňa, poslanec, ČSSD