Před časem vypukl mezi dvěma televizními stanicemi závažný spor. Každý z aktérů půtky má jiný názor a samozřejmě odlišnou rétoriku. V roce 1994 bylo TV premiéra (dnešní TV Prima) umožněno vytvořit z kmitočtů, které byly vyhrazeny pro regionální vysílání, celoplošnou televizi.

Za to se TV Premiéra podle zástupců RTA zavázala, že bude dodávat celoplošný program pro regionální vysílání a bude ho strukturovat tak, aby umožňoval regionální připojení. Tento model je zakotven v licenčních podmínkách jak TV Prima, tak regionálních vysílatelů. Garantuje ho stát a vyprší až v roce 2018. Zástupci TV Prima naopak tvrdí, že žádný takový nárok regionů RTA vůči České republice ani vůči TV Prima nikdy neexistoval.

Stanici RTA nyní hrozí, že nebude od příštího roku moc vysílat. Její vedení zároveň tvrdí, že v rámci republiky nemá podobná koncepce regionálního zpravodajství obdoby.

„Může se bohužel stát, že 75 lidí se ocitne na dlažbě. Obrátili jsme se proto na kompetentní orgány a čekáme jaký výsledek jednání přinesou. Rada má naši situaci projednávat začátkem příštího roku,” uvedl výkonný ředitel RTA Pavel Zuna.

TV Prima se jako velký hráč na mediálním trhu ohradila a podala v souvislosti s veřejně šířenými výroky regionů RTA trestní oznámení a civilní žalobu.

TV Prima rovněž zaslala institucím, na které se regiony RTA obrátily, dopis, ve kterém jim vysvětluje okolnosti situace. „Veškeré dosavadní spory mezi TV Prima a RTA se týkaly výhradně licence k vysílání programu Prima televize.

Licence přitom v principu nepředstavuje povinnost, ale právo konkrétní program vysílat,” uvedl Marek Singer, generální ředitel TV Prima.