Je vám okolo padesáti let a hledáte zaměstnání? Asi už víte, že to je běh na hodně dlouhou trať. Ve věku mezi padesáti a čtyřiašedesáti lety je v České republice více lidí v předčasném, případně normálním důchodu než v práci, vyplývá z projektu SHARE, který se zaměřil na stárnutí evropské populace.Většinou jde o řešení z nouze, předčasný důchod volí zejména lidé, kterým se dlouhodobě nedaří získat zaměstnání.
Mnozí senioři přitom pracovat chtějí, zaměstnavatelé však dávají přednost mladším ročníkům. Jedním z důvodů, proč firmy preferují mládí, je výše mzdy. Starší zaměstnanci jsou zvyklí na vyšší výdělky než jejich mladší kolegové.
Z údajů serveru Merces.cz vyplývá, že zaměstnanci ve věku 45 až 54 let vydělávají téměř vždy více než mladí lidé do třiceti let.
Vyšší mzda
„Porovnání platu padesátníka a třicátníka se stejným vzděláním vychází vždy ve prospěch toho staršího. Pokud mají oba dva základní školu, je plat mladšího o pět procent nižší, při vysokoškolském vzdělaní je měsíční výdělek mladšího zaměstnance až o pětinu menší než plat stejně vzdělaného padesátníka,“ říká projektový manažer Merces Miroslav Dravecký.
Personalisté při výběrovém řízení sáhnou proto častěji po mladším uchazeči, který se podle jejich předpokladů spokojí s nižším příjmem.
Peníze však nejsou jediným důvodem, proč u pracovních pohovorů starší lidé neuspějí. Diskriminace z důvodu věku je v Česku oficiálně zakázaná, v praxi přesto platí, že firmy dávají přednost při přijímání mladším pracovníkům. Třeba i proto, že firma předpokládá, že si novou posilu vytvaruje podle svého.
Na internetových portálech Jobs.cz a Prace.cz v tuto chvíli hledá pracovní uplatnění přibližně devět tisíc uchazečů s datem narození v roce 1960 a méně, tedy lidí starší padesáti let. Jde zhruba o pětinu uchazečů, kteří se na zmíněných webových stránkách zaregistrovali.
Jaké jsou jejich šance? Z pracovní inzerce už sice v podstatě vymizely formulace o práci „v mladých dynamických týmech“ a podobně, které naznačovaly, o jak staré kandidáty firma stojí, klíč k přijetí však drží v rukou personalisté.
„Kritérium věku je diskriminační údaj, proto se v pracovních inzerátech nevyskytuje. Teoreticky by pro tuto skupinu uchazečů měly být určeny všechny vystavené pracovní pozice,“ říká Jana Skalová, manažerka komunikace společnosti LMC.
Připouští však, že v praxi například požadavky na bezchybnou angličtinu nebo pokročilé užívání PC starší ročníky diskriminuje.
Jiné kvality
Jazykový klíč často platí pouze pro pohovor, v práci samotné mnozí zaměstnanci angličtinu vůbec neupotřebí, a s počítačem se na uživatelské úrovni může zakrátko sžít i šedesátiletý zaměstnanec.
Starší pracovník může navíc nabídnout jiné kvality než čerstvý třicátník.
„Kromě zkušeností a jistého nadhledu bývají starší lidé daleko vděčnější, že právě jim v ekonomicky složité době zaměstnavatelé nabídnou práci. Projevuje se to v jejich loajalitě, v chuti do práce a ochotě učit se nové věci. Navíc jim životní zkušenosti dodávají nadhled a umění řešit složité situace s menšími emocemi,“ říká Jana Skálová.
Také manažer personální společnosti Manpower Jiří Halbrštát přiznává, že starší uchazeči jsou většinou u pohovorů předem v nevýhodě:
„Často se automaticky počítá s tím, že by šedesátiletý člověk například nezapadl do mladého kolektivu, že nebude umět pracovat s počítačem, nebo že nebude tak přizpůsobivý. Manažeři ve firmách se při přijímání nových zaměstnanců soustředí většinou jen na znalosti. To vede k tomu, že často odmítnou staršího člověka s lepšími předpoklady.“
Nebojte se chlubit
Jak zvýšit své šance? Nejprve byste si měli ujasnit, co vlastně v životě dál chcete a co je pro vás důležité.
Nebylo by řešením hledat práci pouze na částečný úvazek a zbylý čas věnovat svým koníčkům, rodině anebo třeba dalšímu vzdělávání? Zvažte také, v čem jsou vaše silné stránky, a těmi se v životopisu i při pohovoru prezentujte.
Starší lidé se často ostýchají a nedokáží své schopnosti dobře „prodat“.
„Je to otázka individuálních vlastností a také zkušeností lidí. Mladší generace je už od školních lavic daleko více vedena k rozvoji sebeprezentace, rétoriky a podobně,“ soudí Jana Skálová.
Také finanční požadavky budete možná muset přehodnotit. V Česku je zvykem nastupovat do nové práce vždy za vyšší plat než byl ten předchozí, to však v případě starších uchazečů může hledání zaměstnání výrazně prodloužit, anebo dokonce znemožnit.
U potenciálních zaměstnanců nad padesát let ocení podle Jiřího Halbrštáta zaměstnavatel spolu se zkušenostmi a praxí také snahu o doplňování vzdělání, rozšiřování kvalifikace a jakoukoliv aktivitu, kterou člověk nadále rozvíjí své schopnosti a dovednosti.