Podle návrhu radních by automaty mohly být nadále v provozu od desáté hodiny dopoledne do půlnoci. V pátek, v sobotu a v den před státními svátky by byl provoz prodloužen až do druhé hodiny po půlnoci. Radní se inspirovali zkušenostmi odjinut, třeba i z nedalekých Slatiňan. „Vyhláška by bary a non-stop podniky nezavírala, jen by se v nich po stanovených hodinách nesmělo hrát,“ vysvětluje starosta města Jan Čechlovský.

„Na dodržování by dohlíželi také strážníci městské policie,“ dodává starosta. Cílem opatření, které zatím neprošlo schválením zastupitelů, je zklidnění situace v nočních ulicích. Měl by zmizet jeden z důvodů, proč návštěvníci restaurací přecházejí uprostřed noci do podniků a barů, kde jsou automaty ještě v provozu.

Nyní je na území města 32 podniků, kde jsou výherní stroje nainstalovány. Městu plyne z jejich provozu osm milionů korun ročně. Návrh na úplný zákaz automatů nepadl. Opatření by se také nedotklo provozu kasín, videoterminálů a automatů přijímajících platební karty. Ty jsou nyní plně v pravomoci ministerstva financí.

Města a obce vregionu se kprovozu výherních automatů staví rozdílně. Téměř všude je přitom významné množství občanů proti samotné existenci a provozu takových strojů. Ve Slatiňanech a Chrudimi jdou cestou jakéhosi „stop stavu“. V Sobětuchách se rozhodli, že provoz automatů nebudou tolerovat vůbec a výherní automaty tady lidé nenajdou. Takový zákaz je ale vždycky spojený súbytkem peněz plynoucích do obecní kasy. Rozhodování je proto velmi obtížné.