Zákazníci si už nyní mohou stromky koupit například u chrudimských hypermarketů Hypernova a Kaufland. K dalším tradičním místům prodeje patří od nepaměti prostranství u kašny uprostřed chrudimského Resselova náměstí. „Na dnešní pravidelný středeční trh se nám ale dopředu žádný prodejce stromků neohlásil. Už od soboty by se však měla situace radikálně změnit a stromky by pak měly být na náměstí denně až do svátků,“ vysvětluje Ivana Žemberyová z chrudimského městského úřadu. „Další prodejce bude i letos u nákupního střediska Kateřina,“ dodává úřednice.

Bez voňavých jehličnanů budou letos odjíždět zákazníci nedělního jarmarku ve skanzenu na Veselém Kopci. „Je to škoda, žádný prodejce si však u nás místo nezajistil,“ vysvětluje Ilona Vojancová, ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina. V nabídce prodejců jsou opět smrčky, borovice a oblíbené jedle. Největší zájem bude zřejmě o zhruba osmileté až desetileté souměrné stromky ve velikosti od 150 do 200 centimetrů. Nejmenší poptávka bývá už řadu let po smrčcích. Jsou sice nejlevnější, ale jako první oschnou a opadávají. Velmi oblíbené jsou naopak husté a trvanlivé jedličky. Trh s vánočními stromky je na Chrudimsku v soukromých rukách. Stromky vyrůstají na soukromých plantážích, zřizovaných někdy také na zemědělské půdě.

„I Státní podnik Lesy České republiky patříval kdysi k významným dodavatelům tohoto typicky zimního sortimentu,“ vysvětluje lesní správce Jan Znojemský z nasavrcké lesní správy. „V současnosti už zřejmě prodejci odebírají stromky jinde,“ míní Znojemský. Přesto i z lesů patřících státnímu podniku každoročně zmizí tisíce nejkrásnějších jehličnanů. Mnohým lidem se totiž nechce sáhnout do peněženky pro několik stokorun a stromek si raději jednoduše ukradnou. „Je to, bohužel, masově rozšířený nešvar a abych pravdu řekl, bojuje se s ním jen velmi těžko. To bychom museli někoho vyloženě přistihnout s kouřící pilkou v ruce. A na takový případ si vůbec nevzpomínám,“ přemítá lesní správce.

Zasněženým porostem ale nebrouzdají jenom nezaměstnaní zoufalci s děravou kapsou. Lesy mezi Hlinskem a Trhovou Kamenicí se staly například před časem terčem úplných loupeživých nájezdů. Zloději tehdy zajížděli do terénu rovnou s nákladními auty. Chrudimsko a Hlinecko přitom patří mezi hodně zalesněné oblasti, tisíce hektarů lesa prostě spolehlivě uhlídat nelze. „Lesní hospodáři chodí do terénu pravidelně. Jenže na jednoho hajného připadají v jeho revíru desítky roztroušených oplocenek,“ uzavírá nasavrcký lesní správce.