O stipendia se mohou ucházet také absolventi středních škol; první podmínkou pro jejich získání je účast ve vzdělávacím programu Skupiny ČEZ.

Se stipendiem byla čtyřem budoucím technikům zajištěna i pracovní pozice s nástupem hned po skončení studia. Jeden z nových stipendistů, Adam Polák, pochází z Hradce Králové, nyní studuje České vysoké učení technické v Praze. Stěhování mu prý vůbec nevadí. Má za sebou například studijní pobyt ve Francii: „Získal jsem tam dobré zkušenosti, hlavně v laboratoři, ale domů jsem se vracel rád: naše jaderná fakulta má školní reaktor, a to je velká výhoda," usmívá se. Martin Jelínek z jižních Čech, který nyní studuje elektroenergetiku na Vysokém učení technickém v Brně, říká: „Oboustranný závazek pro mne znamená férovou dohodu, skvělou příležitost a jistotu do budoucnosti."

Výstavba 3. a 4. bloku Temelína znamená příležitost pro tisíce technicky vzdělaných pracovníků. Jenom s vlastním provozem vznikne okolo 500 nových pracovních míst.

„Stipendijní program Vysokoškolák je určen pro posluchače technických fakult vysokých škol, ale zajímají se o něj i středoškoláci. To nás překvapilo a potěšilo. Proto jim nabízíme Jadernou nebo Energetickou maturitu, což jsou stáže zahrnující přednášky a odborné semináře. Jejich absolvování je první z podmínek pro zařazení do stipendijního programu," vysvětluje Pavel Puff ze strategického náboru Skupiny ČEZ.   (be)