„Mladí v učebních oborech chodí v průběhu roku do firem v rámci své praxe. Takže znají prostředí a lidi na pracovišti. A vedoucí pracovníci mají zmapováno, komu se chce pracovat a kdo něco dovede. Takže se na brigádě dohodnou dávno dopředu,“ uvádí František Mihulka, ředitel Střední školy průmyslové strojnické, technické a Vyšší odborné školy v Chrudimi.
Dobře jsou na tom podle jeho slov i studenti strojírenských oborů s maturitou. „Ani ti nemívají se sháněním brigády práci. Podmínkou je, že už ale něco opravdu umějí.“ vysvětluje Mihulka. „Celá řada mladých má dnes doma počítač, na kterém už dovedou odvést dobrou konstruktérskou práci. Navíc mohou pracovat doma, firma jim jen zadá úkoly a dál už se studentem komunikuje především prostřednictvím techniky,“ dodává ředitel školy.
Zájem firem o lidi v technických profesích na Chrudimsku dokumentují aktuální čísla z pracovního úřadu. Pracovní trh hledá víc než stodvacítku zámečníků či strojních zámečníků. Firmy mají zájem také o desítky nástrojařů, kovomodelářů a kovodělníků. „Během léta odchází většina kmenových zaměstnanců na dovolené. Hlad průmyslových podniků po kvalifikovaných odbornících tím roste,“ uvádí Miroslav Panák z chrudimského úřadu práce.