Členem svazuje je i chrudimská agrární komora. V regionu je totiž plných 38 procent zemědělských oblastí právě z této kategorie. Schůzky se zúčastnili i zástupci ministerstva zemědělství a Státního zemědělského a intervenčního fondu. Zástupci svazu tento týden vystoupili na veřejnost s prohlášením, ve kterém letošní rok z pohledu zisků zemědělců hodnotí enormně dobře.

S prohlášením kategoricky nesouhlasí ředitel Regionální agrární komory (AK) Pardubického kraje i chrudimské AK Václav Kroutil. „Je to pouhé věštění z koule. Není podloženo odpovídajícími analýzami. Ani statistický úřad nemá ještě potřebné údaje,“ tvrdí Kroutil s tím, že taková prohlášení mohou zemědělce poškodit. Je prý totiž nezbytné vzít v úvahu také zdražení vstupů do zemědělské výroby, a to v řádech desítek procent. „Plošně je to někde okolo třiceti procent. ale například některé chemikálie šly nahoru až o padesát procent,“ poznamenává ředitel Kroutil.

Například hnojivo, které zemědělec kupoval dosud za 800 dnes stojí 1200 korun. Samotné osivo podražilo o 30 procent.

Kroutil vidí v prohlášení svazu marginálních oblastí jednoznačnou hrozbu. „Nepodložené závěry by mohly negativně ovlivnit vyjednávání o dotacích na příští rok,“ vysvětluje Kroutil.

Naopak ředitel podporuje aktivity svazu v oblasti ekologického zemědělství a provázanosti farmářů s ostatním děním na venkově. právě to byla témata, nichž se při včerejším setkání v Chrudimi debatovalo.