Nová líheň pro podnikatele možná vyroste u hradeckého Aldisu. Magistrát právě zpracovává žádost o dotace z evropských peněz na zřízení v pořadí již druhého technologického centra ve městě.

Jedná se o projekt podporovaný Operačním programem pro podnikání a inovaci. Budova, kde mohou najít sídlo začínající firmy nebo společnosti, které se zaměřují na inovaci a působí například při vysokých školách, by mohla vyrůst u silničního okruhu za Aldisem.

„Kancelářské prostory nevyžadují takové podmínky jako například hotel nebo obytné domy, jejichž stavba je u Aldisu v plánu právě za touto budovou, která by je měla od rušného provozu oddělit,“ vysvětlil Josef Malíř, náměstek primátora.

Žádost o dotaci musí hradecká radnice podat do konce roku, evropské peníze by pak zaplatily až pětasedmdesát procent z celkové částky, která se podle předběžných propočtů pohybuje kolem 160 milionů korun.

Technologické centrum na letišti už funguje dva roky, v současné době je budova plná, útočiště tam nalezlo 23 firem.

Začínající podnikatelé mohou využít sníženého nájmu za kancelářské prostory, centrum jim poskytne za příznivé ceny i další služby spojené s podnikáním, jako například využití zasedací místnosti, výhodného poskytování licencí nebo využití kopírovacích strojů a tiskáren.

„Firmy nesmějí fungovat déle než dva roky a musí nám předložit reálný podnikatelský plán,“ přiblížil podmínky centra jeho ředitel Martin Dittrich.

Teplo podnikatelského inkubátoru si společnost může užívat tři roky. Technologické centrum v Hradci nabídlo zatím 64 nových pracovních příležitostí.