Před pár dny právě tlačítko, kterým obyvatelé domu alarmují službukonající personál, zachránilo jednomu znich život. „Včera (v úterý 12. února - pozn.red.) jsem dostal poděkování od syna jednoho zobyvatel domova. Děkuje nám všem a paní ředitelce za tuto možnost. Zachránila jeho tátovi život,“ říká chrudimský místostarosta Pavel Kobetič.

Dům spečovatelskou službou pro seniory je výjimečný právě tím, že vněm funguje podobný systém jako vklasických domovech důchodců. Takových domů je podle ředitelky centra Ivany Bohaté vČeské republice jen několik.

Tuto službu si nemůže vynachválit například 86letá Anna Semonská. Když ještě žila sama, nemohla se spolehnout na to, že ji vnouzi někdo pomůže. Tady už však několikrát využila možnosti nepřetržité služby. „Nemohu se už tolik pohybovat. Smožností zavolat si kdykoliv sestřičku jsem spokojená, dává mi to větší pocit jistoty a bezpečí,“ uvádí Anežka Semonská.

„Máme zde nyní 16klientů, kteří díky této službě nemusí být umístěni vpobytovém zařízení,“ uvedla ředitelka. Nepřetržitá asistence je ale také nákladnou záležitostí. „Samozřejmě že na nás jako provozovatele tato služba klade zvýšené finanční nároky. Všechno ale nelze posuzovat penězi,“ řekl místostarosta Kobetič.

(sej)