„Myslím, že je to velká pomoc pro pracující ženu, která je maximálně vytížená a volný čas chce raději věnovat své rodině“, řekla Katka Stojanovská, která si občas tuto službu objednává.

Je logické, že v případě podniků a větších objektů, bylo již dříve samozřejmostí mít na úklid zaměstnance, který se o tuto práci staral. Dnes si však i větší firmy často najímají dodavatele služby.

Jen v Chrudimi a jejím blízkém okolí existuje mnoho firem, které nabízí úklidové služby jak větších prostor, tak domů a bytů. Můžeme si u nich objednat jednorázový úklid či úklidy pravidelné. Cenově výhodnější je druhá možnost, kdy se sazba pohybuje mezi 100 a 200 korunami za hodinu. V případě jednorázového úklidu je sazba vyšší.

A na co si lze úklidovou firmu objednat? Kromě úklidu celého objektu si zákazník může přesně vybrat, co chce uklidit, respektive vyčistit. V případě mytí oken, žaluzií a luxování, se výpočet ceny stanoví přesně podle metrů čtverečních uklizené plochy. Některé firmy pak nabízí slevy, pokud plocha přesáhne určitý počet metrů čtverečních. Například úklid jednoho metru čtverečního okna se pohybuje v rozmezí 10 až 15 korun. Koberec nás vyjde přibližně na 30 korun za metr čtvereční. Dá se však najít firma, která nabízí vyčištění koberce za 15 i méně korun za metr čtvereční.

Další samostatnou položkou je čištění židlí a sedaček. Pokud si budete chtít nechat vyčistit čalouněnou židli, vyjde vás na 30 až 60 korun a za křeslo dáte 80 korun. Za vyčistění třímístné pohovky se připravte na cenu okolo 250 korun. Když si budete chtít nechat vyčistit koberec, pohovku a dvě křesla v obýváku, připravte se, že za tyto služby zaplatíte 1000 korun. Nutno dodat, že v případě silně znečištěného koberce či čalounění, si firmy ve většině případů připočítávají příplatek.

Kromě klasických úklidů a čistění jednotlivých sedaček, židlí či pohovek nabízejí některé firmy i další služby. Třeba některé vyžehlí prádlo, taková služba vyjde na necelých 200 korun za hodinu práce. Jiné perou záclony. V tomto případě se vypočítá cena podle metrů čtverečních vypraných záclon. Jeden metr čtvereční stojí okolo deseti korun. Další službou je úklid po malování či rekonstrukci, který přijde na necelé dvě stokoruny za hodinu práce.

A pokud byste se báli svěřit svůj oblíbený kus nábytku do cizích rukou, věřte, že se není čeho bát. Firmy několikrát ročně absolvují kurzy, jak správně ošetřit nábytek a další součásti vybavení. Vědí přesně, jak vyleštit dřevěný nábytek nebo se postarat o zaprášenou televizi.

Petr Jeníček