V prostorách na Resselově náměstí se nyní prezentuje kolekce s názvem „Světová grafická avantgarda“. Expozice představuje 19 umělců světového umění dvacátého století, kteří položili základ modernímu umění a dodnes ovlivňují a inspirují své následovníky. Výstava volně navazuje na cyklus Avantgarda, který Galerie ART pravidelně pořádá. Při pohledu na jména vystavujících legend se vkrádá otázka, zda je takové umění dostupné běžnému člověku, vydělávajícímu své peníze na Chrudimsku. Vždyť v kolekci jsou zastoupeni třeba Picasso, Chagall, Kupka, Matisse, Kandinskij. „Určitě ano. Mnoho věcí se dá koupit za ceny od několika tisíc korun. Média hovoří ráda o prodejních rekordech. Ano, prodávají se i věci za statisíce či miliony, to je ale jen vrcholek ledovce,“ vysvětluje galerista Luboš Jelínek. „Když má někdo umění opravdu rád, nemusí být cena překážkou,“ říká galerista. Vzpomíná přitom na studentku, která neváhala nedávno zaplatit 4000 korun za grafický list petrkovského rodáka Bohuslava Reynka. „Děvče vypadalo, že má k útratě pár stovek měsíčně, dílo prý bude platit ve splátkách. Nenakupovala kvůli zisku. Je ale jasné, že finančně určitě neprodělá,“ dodává Jelínek. Zákazníci chrudimské galerie pocházejí z celé republiky, často i ze zahraničí. Podle Jelínka však stoupá i počet kupců z Chrudimska. Nedá se přitom říci, že by se některý umělecký obor těšil většímu zájmu než obory jiné. Rozhodující je podle Jelínka kvalita. Trendy se však vysledovat dají. I mezi českými kupci roste například zájem o fotografii.

Některá Sudkova díla se teď prodávají i za desetinásobek čásky, obvyklé ještě před několika lety.

Zajímavé kousky si ale mohou dopřát i lidé, kteří zařizují domácnosti nebo firmy stylovým nábytkem. „Drtivá většina našich věcí míří zatím stále ještě do zahraničí,“ říká Milan Jelínek z hrochovotýnecké firmy Antik Jelínek. Firma se zabývá restaurováním nábytku z měkkého dřeva a výrobou jeho replik na přání. „Mnozí si neuvědomují, že za cenu leckdy hrozných dřevotřískových věcí, dobrých snad jen na spálení, lze pořídit i mnohem krásnější a trvanlivější kusy z masivního dřeva,“ dodává Jelínek. V hrochovotýnecké firmě jsou přesvědčeni o tom, že s přibývajícím časem bude stále větší díl produkce zůstávat u domácích zákazníků.

Výstava Světová grafická avantgarda se koná vGalerii ART na Resselově náměstí vChrudimi do 1. prosince. Nabízí převážně litografie, ale i umělecké dřevoryty a lepty.