Zařízení vybudované Městem Hlinsko s podporou SFŽP v roce 2001 odlehčilo životnímu prostředí v okolí města náhradou uhelné kotelny za kotelnu na zemní plyn, ale zároveň nasměrovalo růst ceny tepla v Hlinsku do obtížně přijatelné situace. Růst ceny plynu je značný, např. v roce 2008 o 29% a v roce 2011 dokonce o 30%, ale bohužel se nejedná o konečný růst ceny.
Tato situace přivedla TSH v roce 2008 k rozhodnutí, vybudovat nový zdroj tepla na spalování biomasy (štěpky). Přechod na biomasu přináší již 2 rok po sobě pozitivní výsledky, kdy po snížení ceny tepla v roce 2010 o 47,60,- Kč bez DPH následovalo snížení ceny v roce 2011 o dalších 24,60,- Kč bez DPH a cena tepla v roce 2011 je 473,- Kč/ GJ bez DPH (10%), tzn. 520,30,- Kč/GJ pro konečného spotřebitele, přestože náklady na elektrickou energii, vodu, PHM atd. v uvedeném roce výrazně rostly.
Často se hovoří o domovních kotelnách na zemní plyn jako alternativě k dodávkám tepla z TSH. V minulosti se jednalo o alternativu cenově srovnatelnou, ale s ohledem na vývoj ceny zemního plynu je tato varianta pro odběratele nevýhodná. Náklady na palivo ZP v dnešní době přesahují 500,-Kč/GJ a při promítnutí všech ostatních nákladů na elektrickou energii, revize, investiční náklady, ztráty, atd. jsou potom reálné náklady z domovní kotelny na jeden GJ tepla vyšší než 650 Kč/GJ.
Je spravedlivé uznat, že teplo z TSH je v Hlinsku nejlevnější. Žádná kouzla s náklady, které jsou ukrývány do položek za správu domu, tento výsledek nemohou změnit.
TSH si váží svých odběratelů a proto chce v tomto roce zpracovat projekt intenzifikace zdroje tepla z obnovitelných zdrojů a připravit pro své odběratele stabilní podmínky, které budou účinně reagovat na nové legislativní podmínky v teplárenství.
Teplárenská společnost Hlinsko