Zdá se, že s blížícím se březnovým koncem finančního roku narůstá nervozita mezi zaměstnanci hlineckého podniku ETA.

Hlinecká ETA je dnes z velké části nejen výrobní, ale také obchodní firmou. Dělníci se ale bojí, že v případě horších hospodářských výsledků celé firmy jim ani letos nebude na jaře vyplacen tzv. třináctý plat, bez něhož by si prý výrazně celoročně pohoršili.

„Lidem v dělnické kategorii vloni mzda bez této nevyplacené prémie meziročně poklesla z 13 714 korun na 13 333 korun. U THP zaměstnanců, pobírajících v roce 2009 průměrně 26 200 korun ale došlo k navýšení na 30 416 korun. Jak to, že jim mzda vzrostla o 20 procent, když nezajistili pro dělníky práci?“ ptá se zaměstnankyně podniku, která si nepřeje být jmenována.

Obavy lidí potvrzuje i odborová předačka Alena Šírová. „Dělníci si myslí, že udělali pro úspěch podniku maximum a požadovaná kritéria ze své strany splnili. Výpadek až několika tisíc korun by pro ně byl citelný,“ říká Šírová.

Personální specialistka podniku Eva Loskotová ale říká: „Hospodářský výsledek firmy prozatím nemůžeme komentovat, protože jej neznáme. Výše uvedené údaje jsou ale bohužel zkreslené a velice nepřesné. Při srovnání dělnických a THP platů u zaměstnanců pracujících ve společnosti ETA v roce 2009 a 2010 došlo u obou skupin ke stejnému poklesu.“