V Pardubicích, Ústí nad Orlicí a Svitavách zdraží voda. Chrudimské vodárny naopak cenu nezvyšují. Vodárny argumentují, že investují značné částky do oprav a modernizace sítě, naopak odběr vody klesá či stagnuje. Nejdražší voda je na Pardubicku, příští rok bude stát 81,70 koruny za metr krychlový.

Za svoz odpadů budou lidé platit stejně jako letos v Chrudimi, konkrétně 600 korun za osobu, a v Pardubicích, kde je částka o stokorunu nižší. Svitavy zvyšují platbu o 30 korun na 600 korun. Ústí nad Orlicí zdražuje o 40 korun na 590 korun, současně ale nabízí bonusy za třídění odpadků. „Lidé mohou ušetřit ročně až 200 korun na osobu. Mohou třídit do plastových pytlů s čárovými kódy papír a plasty, maximálně mohou ročně odevzdat 20 pytlů," řekl vedoucí odboru životního prostředí Tomáš Kopecký.

Nájemné v městských bytech se až na Ústí nezmění. Lidé v standardním bytě budou platit za metr čtvereční od 52 do 73 korun. V Ústí se zvyšuje cena na více než 55 korun.

Stejný ceník bude mít od ledna i městská hromadná doprava. Běžná jízdenka v Chrudimi vyjde na deset korun a nemění se několik let. Jízdné v Pardubicích bude stát opět 15 korun, jízda do vzdálenějšího pásma stojí 17 korun.

Domácnosti ale musí počítat se zdražením tepla. Elektrárny Opatovice zdražují přibližně o 35 korun na 478 korun za gigajoule (GJ). V třípokojovém bytě rodina zpravidla ročně spotřebuje odhadem 30 GJ. Společnost Tepvos v Ústí nad Orlicí navyšuje cenu o zhruba deset korun na více než 540 korun za GJ.

„Snížil se nám počet vyrobených gigajoulů a náklady zůstaly stejné. Lidé zateplují baráky a tolik netopí," řekl ředitel energetické divize firmy Tepvos Jiří Drábek.

Odběratelé ve Svitavách naopak budou platit méně. Společnost Tedom Energo zlevňuje teplo z 620 na 550 Kč za GJ. Podniku skončila smlouva za nájem technologií, provozuje si je už sám, proto mu klesly náklady a mohl teplo zlevnit.

(čtk, kim)