To potvrzuje chrudimský místostarosta Roman Málek: „Je tomu tak. Bohužel pracovníci ochrany životního prostředí se postavili proti této stavbě, protože lokalitou mají údajně procházet srnky v biokoridoru. S firmou iSolutions jsme proto konzultovali jiné umístění a volba nakonec padla na tuto lokalitu,“ vysvětluje Málek.

Místostarostu také těší, že se firmě podařilo záměr dotáhnout do konce a najít i investora. „Jsem velmi rád, že se lidé již za pár měsíců budou moci podívat na tuto stavbu a že zároveň naplníme jeden z bodů akčního plánu města o podpoře využití alternativních zdrojů energie,“ dodává Málek, který zároveň věří, že se podaří společnosti v okolí realizovat i další projekty.

Stavbu chrudimské sluneční elektrárny financuje soukromý pražský investor. Pořízení elektrárny přijde na desítky milionů korun, dílo by mělo být dokončena zhruba za dva měsíce. Instalovaný výkon fotovoltaické elektrárny pak bude 1MWp.

„Výstavba zařízení je poměrně rychlá. Nyní jsou osazovány stojany, na které se hned nato přišroubují panely s fotovoltaickými články,“ doplňuje chrudimský místostarosta. Sluneční elektrárny jsou v posledních letech stále populárnější. I přes vysoké pořizovací náklady je návratnost investice dobrá, stát totiž dopředu garantuje výkup této energie za ceny, které vysoce převyšují ceny z ostatních energetických zdrojů. Nyní jde asi o 13 korun za kilowatthodinu­.