Už skončili sklizeň ozimého ječmene. Téměř u konce je sklizeň řepky. Hektarový výnos obilovin se zatím pohybuje na dlouhodobém průměru, lepší je u jarní pšenice a jarního ječmene. Začátkem září by žně v kraji mohly skončit. Uvedl to Jan Rohlík z Krajské agentury pro zemědělství a venkov pro Pardubický kraj.

V nižších polohách kraje se žně již blíží k závěru. Ve výše položených oblastech by měla být většina obilí sklizena zhruba do 14 dnů, odhadl Rohlík. Zemědělcům nyní přeje slunečné počasí, a sklizeň tak pokračuje naplno. Každodenní přeháňky, které žně zdržovaly v minulých týdnech, již přestaly.
S postupující sklizní však jde dolů kvalita obilí, kterou negativně ovlivnily předchozí deště. Například nyní sklízené jarní ječmeny již z významné části nebudou mít podle Rohlíka sladovnickou kvalitu. Do kategorie krmného obilí se dostane i část nyní sklízených pšenic.

Pšenici ozimou, která je s téměř 50.000 hektary hlavní obilninou v kraji, mají zemědělci sklizenou z 82 procent. Průměrný výnos u ní činí 5,91 tuny z hektaru. Kolem dvou třetin ploch mají farmáři sklizeno u jarní pšenice, žita a triticale.