Včely na Chrudimsku kosí varroáza ve velkém. „V Chrudimské organizaci, která registruje včelaře z Chrudimi, Slatiňan, Žumberka a jejich okolí, je úhyn 17%, přičemž ve Slatiňanech padly i celé chovy v počtech 12 i 25 včelstev na jednom stanovišti. Vzhledem k zamoření včelstev a informacím od včelařů o jejich síle je předpoklad, že celkový úbytek po vyzimování může být v organizaci až 30%," uvádí předseda chrudimského spolku včelařů Marcel Gregor.

Čtyřikrát do roka musí včelaři své hmyzí svěřence spočítat a hlásit jejich stavy. K 1. září registroval chrudimský spolek 89 včelařů s 1204 včelstvy, která za rok 2014 vyprodukovala téměř 16 tisíc kilogramů medu a přes 500 kilogramů vosku. „Medu však bylo oproti předchozím rokům méně a až na malé výjimky ho nikdo ze včelařů k prodeji v současné době nenabízí," poznamenává Marcel Gregor.

Prvního prosince začalo sčítání nanovo. Za tři měsíce uhynulo 206 včelstev a podle předsedy spolku se dá předpokládat, že přes zimu a na začátku jara ještě dojde k dalším úhynům.

Mráz by pomohl

Na vině je podle včelařů mírná zima. Po prudkém jaru bylo dlouhé bezsnůžkové období, kdy si včely navzájem do úlů zalétávaly a chorobu si předávaly.

„Dá se předpokládat, že rok 2015 bude pro včelaře dalším hubeným. Pokud budou chtít obnovit své chovy nebo zvýšit počty včelstev na původní počty, stane se to na úkor přínosu medu. Otázkou také je, jaká bude letošní zima. Pokud bude průměrná nebo mírná a včelařům nepomůže s likvidací varroázy ve včelstvech, budou se včelstva a včelaři vyrovnávat s letošní epidemií i příští rok," dodává Marcel Gregor.

LUKÁŠ VANÍČEK