Pro pořádek je však třeba jedním dechem dodat, že v rámci České republiky není Pardubický kraj „žádná sláva“. Vždyť chrudimská druhá příčka v rámci kraje obnáší až 61. místo v měřítku celé země. A takové Hlinsko skončilo dokonce až na 157. místě…

Co se vlastně hodnotilo? Města byla sledována na základě padesáti kritérií rozdělených do šesti oblastí: současný rozvoj podnikatelského prostředí, kvalita lokality, přístup veřejné správy, podmínky pracovního trhu, ceny. A ještě průzkum mezi více než 8 tisíci podnikateli garantovaný renomovanou agenturou Factum Invenio.

Chrudim bodovala především v přístupu zdejší veřejné správy a v kvalitě podnikatelského prostředí; lépe než průměrně dopadl také samotný průzkum mezi k podnikateli. V ostatních kritériích již město patří více méně k republikovému průměru.

Nejníže byly v Chrudimi hodnoceny stávající cenové podmínky. Sem patří například poplatky za stánek a za zábor veřejného prostoru, poplatky ze vstupného, cena vodného a stočného, cena bytů, cena stavebních pozemků, daň z převodu nemovitostí stanovená na základě místního koeficientu a poplatky za rekreační pobyt v penzionu.

„Myslím, že v Chrudimi není dostatek levného ubytování. Představoval bych si cenu tak do 250 korun za noc. Ale jinak je tu služeb a obchodů snad až příliš. Jen ne v samotném centru, to mi připadá až příliš klidné,“ odpověděl například na otázku Chrudimského deníku o kvalitě zdejšího podnikání náhodně oslovený důchodce Bohumil Dočkal.