„Zúčastnil jsem se dvě stě padesáti mezinárodních konkurzů vína od argentinské Mendozy až po švédský Stockholm,“ prozradil Fedor Malík.

Narodil se pod „vinařským keřem“

Známý slovenský enolog, vinař, chemik a pedagog se narodil „pod vinařským keřem“ pod Malými Karpatami, po babičce zdědil vinný sklípek a cestu k vínu měl tak lehce otevřenou.

Profesor vinařství na slovenské technické univerzitě v Bratislavě vystudoval technochemii a vychoval více než sto třicet českých i slovenských inženýrů vinařství.

Ředitel soutěže vín je také autorem dvě stě odborných i populárně naučných publikací o víně, vyšlo mu taktéž dvacet monografií a z toho dvě v češtině.
Společně se synem vlastní pět hektarů vinic pod Malými Karpatami a zaměřuje se na výrobu červených vín.

Mezi jeho nejslavnější vína patří Cuvée Sahral Noir a odrodný Hron, která získala ocenění vicešampiona na výstavě v Izraeli.
„Cuvée Sahral Noir jsem o předloňských Vánocích dokonce pil se slavným egyptským hercem Omarem Sharifem,“ pyšnil se Malík.

Slovo Sahral v arabském jazyce znamená královna pouště.
Na otázku, které víno mu chutná nejvíce, odpověděl Malík šalamounsky. „Nejlépe chutná víno ve společnosti lidí, které milujete,“ ukončil ředitel soutěže vín na pardubickém festivalu.

(lcs, len)