Speciální odpadní koš se nachází v prvním patře budovy radnice a je přístupný každý den v běžných úředních hodinách. Zatím jeho služeb ještě nikdo nevyužil. Dodávku E-boxu a jeho obsluhu zajišťuje společnost Asekol. My jsme na tuto nabídku reagovali, protože ji považujeme za dobrý nápad. Město za používání E-boxu nic neplatí, firma zajistí zdarma odvoz a ekologickou likvidaci odpadu,“ říká místostarosta Jiří Pavlíček.

Do E-boxu mohou majitelé zdarma odkládat malé spotřebiče jako jsou mobilní telefony, kalkulačky, discmany nebo MP3 přehrávače.

„Hlavním cílem je usnadnit sběr a ekologickou likvidaci těchto malých spotřebičů. Vycházíme z faktu, že město má sice sběrný dvůr, kam lze elektroodpad odvézt. Ale s malým elektrospotřebičem, jako je mobilní telefon, tam sotva kdo bude vážit cestu a raději ho odhodí třeba do nejbližší popelnice,“ vysvětluje místostarosta. Spotřebič tak skončí v komunálním odpadu, kam nepatří. Navíc tyto spotřebiče obsahují škodlivé látky a měly by být recyklovány.

Podle Pavlíčka zařízení jako E-boxy šetří přírodu a chrání životní prostředí. Speciálního odpadkového koše na radnici zatím ještě nikdo nevyužil, ale jak upřesnil místostarosta, jde o „horkou novinku“, se kterou se obyvatelé Ždírce ještě nestačili podrobně seznámit.