Kabinet odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS) tím chce společnosti vyrábějící trhaviny pomoci do doby, než bude privatizována. „Navýšení základního jmění by mělo zajistit budoucnost firmy na příští rok až dva," řekl po jednání vlády ministr financí v demisi Miroslav Kalousek (TOP 09).
Podle něj je vládní rozhodnutí krokem „odpovědného vlastníka", který společnost zajistí, dokud pro ni stát nenajde strategického partnera. „Tento výdaj nemusíme chápat jako nevratný výdaj. Jsem si jist, že se jedná o dobrou investici," řekl dále Miroslav Kalousek.

Pardubická chemička podle něj má budoucnost, ale musí překlenout obtížné období. „V rámci budoucí privatizace, ke které nepochybně nějaká vláda přistoupí, oněch 250 milionů korun, o které dnes vláda navýšila základní jmění, se stane budoucím příjmem státu v rámci privatizace," dodal Kalousek.

Vykázané ztráty 
za desítky milionů

Semtínská Explosia má potíže a dlouhodobě končí ve ztrátě. Od roku 2008 vykazuje chemička ztrátu v rozmezí 30 až 85 milionů korun. Firma je státním podnikem, všechny akcie drží ministerstvo financí. Vláda měla před časem projednat prodej strategické firmy do soukromého sektoru. Nástupem úřednické vlády ale se tento plán odkládá.

Firma je známá 
hlavně díky Semtexu

Firma vyrábí především trhaviny a střeliviny pro civilní i vojenský sektor. Nejznámější se stala zejména díky trhavině Semtex, kterou ale už prakticky nevyrábí.
„Populární" výbušnina dostala jméno podle pardubického předměstí Semtín a firmy, kde se vyráběla – SEMTín EXplosia.