„Počítáme, že pro 74% občanů voda celkově zlevní. Zdražení se dotkne 26% lidí, u nichž půjde o zvýšení asi o 50 Kč na osobu a rok." uvedl ředitel VS Roman Pešek.

Ke snížení plateb za paušál donutila dodavatele změna legislativy. „Nebyl to tedy tlak ze strany chatařů, chalupářů nebo dalších malých a příležitostných odběratelů. U nich už jsme si etapou odpojování vodoměrů prošli před několika lety," dodal Roman Pešek.

Platba za samotný kubický metr vody se od 1. ledna zvedne z nynějších 75,39 Kč na 79,47 Kč včetně DPH. Tlak na růst ceny je způsoben například zdražením surové vody od Povodí Labe, ale také očekávaným snížením dodávek pro hlineckou mlékárnu. Ta je teď největším zákazníkem vodařů, jenže příští rok začne ve velkém využívat svůj vlastní nový zdroj vody.

Trubky a kanály s nimiž podniká Vodárenská společnost Chrudim patří společnosti Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK). „Jde o infrastrukturu v celkové hodnotě šesti miliard korun, která se neobejde bez každoročních velkých investic," připomněl poté ředitel VaK Josef Hrad.

„Pro příští rok máme na takovéto investice vyčleněno 113 milionů korun. Padesát pět milionů si vyžádá pokračující rekonstrukce úpravny vody Monako, osm milionů půjde na čistírnu odpadních vod v Hlinsku a dalších zhruba 23 milionů korun vložíme do liniových staveb v Chrudimi, ve Slatiňanech i jinde," uvedl Josef Hrad několik příkladů.