VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obsah pesticidů ve vodě na Chrudimsku stoupá

HEŘMANůV MĚSTEC - Ve vzorcích z vodního zdroje u Heřmanova Městce byl zaznamenán nárůst koncentrací pesticidů. Zjištěné chemikálie používají zemědělci na ochranu různých plodin, především kukuřice, před zaplevelením.

21.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto:

V průběhu loňského roku dosáhly naměřené koncentrace hranice jedné desetiny mikrogramu na litr vody. Tato hodnota je přitom mezním limitem, stanoveným vyhláškou ministerstva zdravotnictví. Obsah pesticidů atrazinu a desethylatrazinu je kolísavý a překračuje uvedenou hodnotu v závislosti na dešťových srážkách. „Jsme pevně přesvědčeni, že kontaminace podzemních vod je způsobena intenzivní zemědělskou činností v okolí jímacího území. Roli hraje i propojení povrchových a podzemních vod intenzivním zřizováním vrtů pro individuální odběry a pro instalaci tepelných čerpadel,“ uvádí Petr Jirků, ředitel Vodárenské společnosti Chrudim.

Kontaminovanou vodou jsou kromě lidí v Heřmanově Městci zásobováni i obyvatelé Třemošnice, Ronova nad Doubravou, Prachovic a mnoha dalších obcí. O záležitosti byly informována Krajská hygienická stanice Pardubického kraje. Na její podnět byla pracovníky Státního zdravotního ústavu v Praze vypracována riziková analýza. Jejím cílem bylo stanovení maximální povolené koncentrace, která neovlivní zdraví odběratelů. Na základě analýzy byla vodařům povolena výjimka z limitu na dobu tří let, ve které byl stanoven nový limit na pět desetin mikrogramu na litr. „Voda však není vhodná na přípravu kojenecké stravy,“ doplňuje Petr Jirků.

Účinky látek na zdraví člověka ale dosud nebyly detailně prozkoumány. „Podle zjištění Státního zdravotního ústavu může při akutní náhodné expozici dojít k dráždění očí a pokožky, bolestem na prsou, přidružit se může i nevolnost či závratě,“ říká technolog vodárenské společnosti Jiří Novák. Problém s pesticidy by měl zmizet po plánovaném propojení vodovodu Heřmanův Městec se skupinovým vodovodem zásobujícím Chrudim. Parametry těchto zdrojů vody dovolují bez problémů napájet celou dotčenou oblast. K tomuto propojení by přitom mělo dojít už za dva roky. Vodaři zahájí také jednání se zemědělskými provozy a orgány státní správy. Jejich cílem by mělo být nalezení takových opatření, která zabrání dalšímu zhoršování současného stavu.

21.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ANETA DUBSKÁ (2,9 kg a 49 cm) se 9.2. v 14:11 narodila Lucii a Romanovi z Úhřetic. Doma na ni čeká tříletá sestřička Alice.
14

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 17. února

VARTA futsal liga: FK ERA-PACK Chrudim - SK Interobal Plzeň.

Chrudim před play off zvyšuje tempo

Výstava vláčků bude pokračovat

Chrudim - Výstavní síň chrudimského divadla hostila od minulého pátku do neděle výstavu železničních modelů a kolejišť.

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Skvělá, senzační, báječná. Jen samá superlativa se snáší na adresu české zlaté medailistky Ester Ledecké. Přečtěte si, jakým zůsobem jí skládají hold slavní čeští i světoví sportovci.

Stavba poldru u Skutče se přiblížila

Skuteč – Městský úřad v minulých dnech prodloužil platnost územního rozhodnutí, které umožňuje stavbu poldru na řece Krounce. Vyžádaly si to složité majetkové poměry v lokalitě a s tím spojené majetkové vypořádání. K závěru se blíží dědické řízení u některých pozemků, u jiných stále probíhá proces vyvlastnění. Stavět by se mělo začít už letos. Nádrž by měla být dokončená do roku 2020.

Chřipka neustupuje, nemocnost stoupá

Pardubický kraj – Chřipková epidemie stále není na ústupu, oproti minulému týdnu přibylo 11,5 % nemocných.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT