Ve východních Čechách konkrétně náchodský Primátor. Růst cen ale prý bude v jednotkách procent, ovšem bude se na rozdíl od Plzně týkat celého sortimentu, tedy i sudového piva. Nový ceník bude platit od 1. listopadu.

„Ceny jsme neměnili poslední tři roky a trvalý růst cen vstupů nyní musíme do cen promítnout," řekl ředitel pivovaru Josef Hlavatý. Náchodský pivovar je s výstavem kolem 120 tisíc hektolitrů ročně největším výrobcem piva v hradeckém kraji.

Ano, je největším, ale zároveň asi jediným, který bude zdražovat. Přesto legendární (ale dnes již překonané) rčení, že vláda, která zdraží pivo, padne, bude s nadsázkou platit i nyní. I když pivo za to nemůže, vládu vymění volby. Ale k žertování měli ve čtvrtek ředitelé konkurenčních východočeských pivovarů i přesto hned důvod.

„Jako obvykle nám z Ústředního výboru KSČ žádné nařízení o zdražování nepřišlo, jsou to poplašné zprávy," řekl třeba ředitel poličského pivovaru Karel Witz.

„Já bych  k tomu dodal, že nám ústřední výbor žádné pravicové strany, která tady  žádná není,  také nic nenařídil, takže taktéž od listopadu žádné ceny zvyšovat nebudeme,"  kontroval se smíchem ředitel novopackého pivovaru Jaromír Bulko.

Witz označil snahy některých pivovarů zdražovat v situaci, kdy všeobecně klesá výstav piva, za „dětské". O zdražování zatím ostatně neuvažují ani další Deníkem oslovené pivovary v regionu: Pardubice, Hlinsko, Trutnov a další.

Podle ředitele náchodského pivovaru Josefa Hlavatého není zdražení piva Primátor reakcí na Prazdroj a nemá s ním žádnou souvislost. Připomněl, že růst cen vstupů, zejména energií a klíčových surovin pro výrobu piva, již podnik nemohl do marží vstřebat.