Letos to zatím na takové množství ovoce nevypadá. „Bývalo lépe, když jsme v minulosti vypláceli dvě až tři koruny za kilogram,“ vysvětluje Sokolová. Nízké výkupní ceny přestaly sběrače padaných jablek lákat. Z příkopů u silnic tak skoro zmizely shrbené postavy s pytli v rukou.

Do dvora v Orli si přesto nějací lidé cestu najdou. „Koruna za kilo je sice málo, ale při výši našich důchodů je každý příspěvek do rozpočtu dobrý,“ usmívá se Jaroslava Jirášková, která se do Orle vypravila ze Slatiňan. Vede přitom po silnici kolo s řidítky ověšenými několika taškami nasbíraných padančat. „Patřím mezi dlouholeté klienty, stejně dobře mě znají i ve výkupně léčivých rostlin,“ dodává žena ze Slatiňan. Po chvíli se v průjezdu statku objevují také dva muži s ručním kolečkem.

Problémy s dodávkou suroviny suroviny připouští i Roman Šafařík z chrastecké firmy Frapo, kde nasbírané ovoce končí. „Cena je letos opravdu špatná a na množství ovoce se to výrazně podepisuje. Víc ale za kilogram zaplatit nemůžeme. Musíme si totiž udržet konkurenceschopnost na trhu a taková je prostě současná situace,“ upřesňuje Šafařík.

Chrastecký podnik už z jablek vlastní nápoje nevyrábí. Dodává pouze firmám jako surovinu jablečný koncentrát k další výrobě. Zdá se však, že na klesající ceně jablek koncový zákazník nijak nevydělá. V obchodní síti na Chrudimsku se cena jednoho litru té nejlevnější stoprocentní jablečné šťávy z koncentrátu pohybuje běžně mezi patnácti až dvaceti korunami. Na jablcích si tak někdo řádně „mastí kapsy“. Důchodci s kárkou to ale zcela jistě nejsou!