„Zatím nic nepodnikám. Set–top box nemám, pořídím si tu krabičku později. Vždyť sami chlapi na vysílači ještě nevědí, kdy dojde ke změně. A to jsem s nimi mluvil před několika dny,“ uvádí Hugo Hrbek, bývalý zaměstnanec Českých radiokomunikací v Krásném.

Nejistota je průvodním jevem pozemní digitalizace v našem regionu. O konkrétním termínu nechtějí hovořit ani mluvčí televizí ani lidé z vysílače. Jisté je jen jedno: změna je nevyhnutelná. Kdo si chce dopřát digitální vysílání už dnes, ten přitom nemusí na nic čekat. Řešením je satelitní přenos. „Klasický příjem přes televizní anténu je dosud nejlevnějším řešením. Jinak už vlastně nemá žádné výhody,“ míní Hrbek. „Všechny české stanice lze teď snadno chytit přes satelitní parabolu, spousta programů cizích televizí je kompletně česky ozvučena. K dispozici jsou i slovenské kanály, kterým lidé také bez problémů rozumějí,“ dodává Hrbek.

Satelitní vysílání si proto získává stále větší oblibu. To dokazují i slova jedenáctiletého Filipa Zavřela ze Slatiňan. „Je tam toho mnohem víc. Třeba různé pořady o vědě a technice nebo o zvířatech,“ libuje si školák. „Nebo pohádky a kreslené příběhy pro děti,“ přidává se jeho devítiletý bráška Tomáš. „No ale normální anténu máme taky, i když vlastně nevím, proč,“ dodává ještě Filip.

Zdá se tedy, že jedinou podstatnou výhodou staršího způsobu vysílání je opravdu jen cena. Investice do set–top boxu nemusí o mnoho přesáhnout tisíc korun. Stávající anténu přitom nebude třeba měnit. Rozdíly se ale stírají. Satelitní komplety se dnes dají pořídit za zlomek ceny, která bývala kdysi běžná, a stávají se tak dostupné téměř každému. Talíř namířený na oblohu směrem nad rovník lze navíc instalovat skoro všude. Kvalitnímu signálu nestojí nic v cestě, což ocení mnozí diváci v Železných horách, „utopení“ v kopcích a kopečcích zvlněné krajiny. I tady je možné zajistit téměř za všech okolností kvalitní obraz a zvuk. Vhodnou volbu je proto třeba s příchodem digitalizace dobře zvážit.