Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Digitální vysílání a možnosti volby

KRÁSNÉ/SLATIŇANY - Televizní vysílač v Krásném u Nasavrk je spojený s šířením televizního signálu na Chrudimsku. I jeho zařízení čeká přechod na digitální vysílání. Jak se na změnu diváci připravují?

10.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

„Zatím nic nepodnikám. Set–top box nemám, pořídím si tu krabičku později. Vždyť sami chlapi na vysílači ještě nevědí, kdy dojde ke změně. A to jsem s nimi mluvil před několika dny,“ uvádí Hugo Hrbek, bývalý zaměstnanec Českých radiokomunikací v Krásném.

Nejistota je průvodním jevem pozemní digitalizace v našem regionu. O konkrétním termínu nechtějí hovořit ani mluvčí televizí ani lidé z vysílače. Jisté je jen jedno: změna je nevyhnutelná. Kdo si chce dopřát digitální vysílání už dnes, ten přitom nemusí na nic čekat. Řešením je satelitní přenos. „Klasický příjem přes televizní anténu je dosud nejlevnějším řešením. Jinak už vlastně nemá žádné výhody,“ míní Hrbek. „Všechny české stanice lze teď snadno chytit přes satelitní parabolu, spousta programů cizích televizí je kompletně česky ozvučena. K dispozici jsou i slovenské kanály, kterým lidé také bez problémů rozumějí,“ dodává Hrbek.

Satelitní vysílání si proto získává stále větší oblibu. To dokazují i slova jedenáctiletého Filipa Zavřela ze Slatiňan. „Je tam toho mnohem víc. Třeba různé pořady o vědě a technice nebo o zvířatech,“ libuje si školák. „Nebo pohádky a kreslené příběhy pro děti,“ přidává se jeho devítiletý bráška Tomáš. „No ale normální anténu máme taky, i když vlastně nevím, proč,“ dodává ještě Filip.

Zdá se tedy, že jedinou podstatnou výhodou staršího způsobu vysílání je opravdu jen cena. Investice do set–top boxu nemusí o mnoho přesáhnout tisíc korun. Stávající anténu přitom nebude třeba měnit. Rozdíly se ale stírají. Satelitní komplety se dnes dají pořídit za zlomek ceny, která bývala kdysi běžná, a stávají se tak dostupné téměř každému. Talíř namířený na oblohu směrem nad rovník lze navíc instalovat skoro všude. Kvalitnímu signálu nestojí nic v cestě, což ocení mnozí diváci v Železných horách, „utopení“ v kopcích a kopečcích zvlněné krajiny. I tady je možné zajistit téměř za všech okolností kvalitní obraz a zvuk. Vhodnou volbu je proto třeba s příchodem digitalizace dobře zvážit.

10.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
POLICIE - ilustrační foto.

S nožem v ruce měl vyhrožovat prodavačce

Několik sáčků s otrávenou nástrahou teď leží také v kanalizaci pod povrchem chodníku ve Fibichově ulici.

Potkani v Chrudimi hodují na otrávených nástrahách

Voličské průkazy šly na dračku

Chrudim – Pracovnice odboru správního na Městském úřadu v Chrudimi zaznamenaly v tomto týdnu rekordní počet žadatelů o voličský průkaz. „Celkem jsme jich vydali 242 kusů.

Nikoliv bramborová medaile, ale zlatá!

Chrudim, Havlíčkův Brod – Dívčí družstvo chrudimské SOŠ a SOU obchodu a služeb ve složení Viktoriya Koval a Eliška Horáková získalo minulý týden na soutěži „O bramborovou pochoutku Vysočiny“ v Havlíčkově Brodě 1. místo a zlaté medaile!

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Pomáhat může každý, stačí k tomu dobrá vůle

Slatiňany, Horka – Děti, které trpí zdravotním postižením, potřebují pomoc nás všech. Uhradit všechny náklady, které jsou potřeba k uspokojivému chodu rodiny, je finančně velmi náročné. I když existují sociální dávky a z části lze kompenzační pomůcky hradit prostřednictvím zdravotní pojišťovny, stále zůstává velká zátěž na samotných rodinách. Postižených dětí žije v našem bezprostředním okolí hodně a my všichni jim můžeme pomoci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení