Pojďte se podívat

Den otevřených dveří
na Pedagogickém lyceu
při Střední odborné škole a středním odborném učilišti Bohemia Chrudim
se koná
ve středu 8. prosince
od 11:30 do 17 hodin
.

Ojedinělý projekt střední školy začal psát svou historii před více než dvěma lety v Chrudimi.

V současné době nabízí Střední odborná škola a střední odborné učiliště Bohemia studium v oboru Pedagogické lyceum další generaci žáků a v příštím školním roce bude již chystat svoje první maturity. Nyní zde studují z poloviny chlapci zaměření na kopanou a druhou půlku tvoří chlapci a děvčata se specializací na jiné sporty.

Škola má sedm hodin tělesné výchovy týdně v každém ročníku. Fotbalisté, kteří mají výkonnost na úrovni celostátních soutěží, pokračují v tréninku ve Sportovním centru mládeže AFK Chrudim, se kterým škola úzce spolupracuje.

Personální kontinuitu zajišťuje šéftrenér SCM AFK Chrudim a zároveň pedagog a trenér s nejvyšší kvalifikací a prvoligovými i zahraničními zkušenostmi Ludvík Zajíc. Přespolní talentovaní hráči jsou koncentrovaní do jednoho internátního zařízení.

Na řadě je Dovalil

Žáci mohou získat v průběhu studia řadu dílčích kvalifikací. Skládali zkoušky pro rozhodčí kopané, nyní probíhá kurz pro plavčíky, připravuje se kurz tělovýchovných zdravotníků, masérů i trenérské licence, netradičně se nabízí i barmanský kurz. Praxe je od třetího ročníku zaměřena nejen do tělovýchovných organizací, ale i do mateřských a základních škol a jejich družin. Zajímavostí je, že žáci chodí do školy ve společenském oblečení.

V průběhu krátké existence školy se uskutečnila celá řada zajímavých motivačních tréninkových jednotek (které vedli např. Vítězslav Lavička nebo reprezentační asistent Luděk Klusáček), besed, setkání a jednání o vzájemné spolupráci. Školu navštívil děkan Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze Doc. Václav Bunc, předseda ČMFS pan Ivan Hašek nebo technický ředitel ČMFS pan Dušan Fitzel. Můžeme prozradit, že brzy se chystá na chrudimské lyceum trenér české reprezentační jednadvacítky Jakub Dovalil.

Jediná v republice

Z jednání s představiteli ČMFS a FTVS UK o vzájemné spolupráci vyplynulo, že obdobná střední škola v současné době v republice neexistuje.

„Naši hosté oceňovali zejména velice dobré personální zabezpečení studia. Vzhledem ke kapacitním možnostem školy nabídneme pro příští školní rok vedle specializace sportovní i možnost zaměření na živé jazyky, hudební nebo výtvarnou výchovu,“ říká ředitel školy a držitel nejvyšší fotbalové trenérské licence Jaromír Pecina.

Co říkají studenti?

David Motl, I. ročník (Vysoké Mýto): Škola splňuje moje očekávání. Líbí se mi vyučování, učitelé, prostředí i trénink. Je dobré, že chodíme v oblecích.
Adrian Čarimi , I. ročník (Čáslav): Jsem tady na internátu a hostuji v AFK Chrudim a jsem spokojený.
Jakub Anderle, III. ročník (Svitavy): Líbí se mi rozšířená výuka tělocviku pod vedením pana Zajíce.
Jaromír Pešek, III. ročník (Chotěboř): Podle mého názoru jsou tu velice kvalitní učitelé.
Lukáš Kašpárek, III. ročník (Chrast): Líbí se mi zde možnost udělat si různé kurzy navíc.
Bořek Jarkuliš, III. ročník (Kutná hora): Líbí se mi kvalitní a pestré hodiny tělesné výchovy, jejich praktická stránka, ale i teorie.
Jiří Paclík, I. ročník (Litomyšl): Celkově škola splňuje moje představy. Také se mi líbí chodit do vyučování ve společenském oblečení.
Tomáš Svoboda, III. ročník (Chrudim): Líbí se mi sportovní zaměření školy, zejména plavání.

Více informací najdete také na internetových stránkách školy www.sportovniskola.chrudim.cz