VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zateplení šetří náklady, stát na ně dává dotace

Chrudimsko - Každý, kdo ke svému podnikání využívá výrobní halu nebo i jen pár kanceláří, ví, že vytopit je není nic levného. Málokdo ale tuší, že až sedmdesát procent energie na vytápění vynakládá zbytečně. Na vině je špatná tepelná izolace. Zateplení vás přitom nemusí vyjít nijak draho, dotace na ně podnikatelům nabízí ministerstvo průmyslu a obchodu.

20.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Sejkora Jiří

Zateplovat nemusíte jen kvůli nákladům na vytápění, lepší tepelná izolace pomáhá také potlačit plísně, a to i ty skryté například pod parapety a podlahou nebo okolo oken. Zateplení zároveň zvýší povrchovou teplotu stěn a oken, a v zimních měsících tak odstraní problém nepříjemně chladných zdí. Na druhou stranu pomáhá snižovat teplotu v domě nebo bytě v době letních veder.Dalším argumentem pro zateplení je fakt, že zastaví případnou současnou destrukci objektu. Ta je problémem především u starších panelových domů a objektů. Jedná se například o korozi vnitřní výztuže obvodových panelů nebo mrazové trhlinky v obvodovém plášti.

Spojte víc prací

Výhodné je spojit zateplování s opravou omítky, oken či krytiny. Nejen že se tím sníží náklady, které by bylo třeba vynaložit na zateplení a opravu, pokud by se prováděly zvlášť, ale zlepší se tím i celkový vzhled objektu. To se hodí zejména v případě, že vás přímo v místě podnikání navštěvují zákazníci. Roman Šubrt ze sdružení Energy Consulting (www.e-c.cz) vypočítává, že pokud byste zateplovali dům s výbornou omítkou, vyjde vás metr čtvereční zhruba na 1400 korun, jestliže ale zateplení spojíte s opravou omítky a parapetů, klesnou náklady na samotné zateplení na 400 korun za metr čtvereční.

Že zateplování je nejefektivnějším opatřením při úsporách energií, vyplývá i ze studie vypracované pro Evropskou izolační platformu. Podle ní by se vhodnými opatřeními, mezi něž patří také izolace budov, mohlo ročně v celé Evropě ušetřit 270 miliard eur.

Využijte audit

Jak jsou na tom se zateplením právě vaše firemní prostory, zjistíte prostřednictvím energetického auditu. Ten prověřuje hospodaření s energiemi, navrhuje úsporná opatření a hodnotí jednotlivé návrhy z hlediska ekonomického, ekologického i technického. Pokud chcete žádat o státní dotaci na zateplení, je pro vás navíc takový audit povinný.

Energetický audit mohou vypracovat pouze osoby s příslušnou kvalifikací, které jsou zapsány v seznamu ministerstva průmyslu a obchodu. K dispozici je na adrese www.mpo.cz v sekci Energetika a suroviny, najdete ho pod záložkou Úspory energie.

Špatně zateplený objekt ale můžete poznat i sami. Roman Šubrt upozorňuje, že špatně je na tom v podstatě každý objekt postavený do roku 1995, který nebyl dodatečně zateplen, ale také komerční novostavby. „Stavitelé komerčních či developerských projektů šetří na materiálu a jimi postavené stavby většinou splňují jen ty nejnižší limity,“ varuje.

V orientaci vám může pomoci také energetický štítek stavby, který klasifikuje její stavební řešení do sedmi kategorií od velmi úsporné (A) po mimořádně nehospodárnou (G).

Podle Šubrta se místo, na němž by bylo vhodné tepelnou izolaci provést, najde prakticky na každém objektu. Může jím být třeba strop nad garážemi nebo stěna mezi vytápěným objektem a nevytápěným skladem.

Do měsíce hotovo

K zateplení se používá celá řada izolačních materiálů, například polystyrén, minerální vlna, perlit nebo desky z dřevité vlny a cementu.
O tom, jaký materiál se na danou stavbu použije, rozhoduje řada faktorů, například tepelná vodivost, propustnost, hmotnost, pevnost, nasákavost, hořlavost, toxicita a samozřejmě cena.

Samotné zateplení není nijak náročnou záležitostí. Pokud se správně naplánuje, může být vše hotovo i během tří týdnů. Jestliže běžný chod firmy probíhá jen uvnitř budovy, nemusí ho zateplovací práce ani nijak výrazněji ovlivnit. Problém může nastat, pokud často využíváte manipulační prostory v okolí objektu. Pak záleží na domluvě s firmou, která zateplení provádí.

Nechte se dotovat

Zateplení je investice, která se vám na ušetřené energii rychle vrátí, přesto na něm můžete ušetřit ještě víc. Až do roku 2013 totiž ministerstvo průmyslu a obchodu nabízí v rámci Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) dotace mimo jiné i na zateplení objektů určených pro podnikání.

Malí, střední i velcí podnikatelé mohou o dotace žádat přes program Eko-energie. Nové kolo tohoto programu by mělo začít na podzim letošního roku (www.mpo.cz; www.czechinvest.org).

Pozor na podmínky

Podmínkou je, aby byl projekt na zateplení realizován na území České republiky, ale mimo území Prahy. Pokud chcete získat dotaci, ale objekt si pouze pronajímáte, musíte mít pronájem zajištěn alespoň na tři roky u malého a středního podniku a na pět let u velkého podniku, a to od data předpokládaného ukončení projektu.

Práce na projektu nesmějí začít před potvrzením takzvané přijatelnosti projektu, tedy dnem, kdy poskytovatel nebo příslušná agentura písemně potvrdí, že žádost splňuje podmínky přijatelnosti programu.

V prvním kole programu Eko-energie se dotace pohybovaly v rozmezí od 500 000 až do 100 milionů korun, a to ve výši 30 až 60 procent výdajů. Dotace se vyplácely zpětně, což je pravděpodobné i do budoucna.

Kudy uniká teplo
Na tepelných ztrátách budov se nejvíc podílejí obvodové zdi, a to 35 procenty. Střechou uniká 25 procent tepla, podlahou a dveřmi 15 procent, zbylých 10 procent tepla se ztrácí okny.

Zdroj: Sdružení EPS ČR
Zateplit můžete i stará okna
Vzhledem k izolaci bývají jedním z nejslabších míst domu okna. Teplo neuniká jen zasklením nebo špatně izolovaným rámem a okenními křídly, problémem je také časté větrání. Tepelné ztráty můžete minimalizovat buď krátkým intenzivním větráním, nebo centrálním větráním s rekuperací tepla (vzduch odváděný z místnosti ohřívá vzduch čerstvý, který je do místnosti přiváděn). Starší okno můžete izolovat také nalepením tepelně odrazové fólie, výměnou obyčejného skla za pokovené nebo přidáním dalšího skla.


ZDENKA BUREŠOVÁ, TEREZA TICHÁ

20.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělník/ce v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 12700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Rváčovská 1639, Hlinsko. , První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle od 7,00 do 15,00 hod. nebo na e-mailové adrese.. Pracoviště: Save cz s. r. o., Rváčovská, č.p. 1639, 539 01 Hlinsko v Čechách 1. Informace: Pavla Greifenthalová, +420 724 833 311.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 21 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Záboří 143, 539 44 Proseč, NÁPLŇ PRÁCE: Prodej zboží, obsluha, přejímka, ošetřování a skladování zboží, práce na pokladně, práce s penězi, práce s lidmi, účtování cen, administrativa na prodejně, práce s pokladním systémem, kontrola kvality a záruční doby u zboží, dodržování předpisů v oblasti bezpečnosti práce, hygieny, cenových předpisů. , POŽADAVKY: Vstřícnost, spolehlivost, příjemné vystupování, ochota učit se novému, zajišťování dodávek zboží, vedení pracovního kolektivu. , ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: Stravenky, životní pojištění, rekreace, další mzda, mimořádné odměny, bezúročné půjčky., První kontakt prosím učiňte na výše uvedeném telefonním čísle od 7 do 16 hod. nebo na e-mailové adrese.. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo hlinsko - záboří, Na Ručičce, č.p. 143, 539 44 Proseč u Skutče. Informace: Iveta Lněničková, +420 739 593 060.

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 89 Kč

Cukráři (kromě šéfcukrářů) Cukrář/ka-prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Čs. Armády 213, Chrudim, Přijmeme cukrářku/ře + občasná výpomoc při prodeji zboží., První kontakt prosím učiňte na výše uvedeném telefonním čísle.. Pracoviště: E t s , spol. s r.o. - 01, Čs. armády, č.p. 213, 537 01 Chrudim 1. Informace: Jana Zemanová, +420 606 683 970.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 19 850 Kč

Učitelé v mateřských školách pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami Učitel/ka v mateřské škole. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 25220 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Miřetice 13, 539 55 Miřetice, POŽADAVKY: Min. středoškolské pedagogické vzdělání (předškolní pedagogika)., První kontakt učiňte prosím na výše e-mailové adrese - zaslat žádost o místo a životopis.. Pracoviště: Mateřská škola miřetice , okres chrudim, 539 55 Miřetice u Hlinska. Informace: Petra Svatoňová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstruované lesní cesty.
2

Lesy protíná přes pět kilometrů zrekonstruovaných cest

Videosouhrn 16. července 2018

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Muž falšoval dokumenty

Chrudim - Mluvčí chrudimské policie Jiří Tesař v pondělí oznámil, že komisař zdejší kriminální služby zahájil stíhání čtyřiatřicetiletého muže. „Muž je obviněn ze spáchání zločinů úvěrového podvodu a padělání a pozměnění veřejné listiny,“ uvedl mluvčí chrudimské policie.

Platany se zbavují stromové kůry

Chrudim – V parčíku za kostelem na chrudimském Školním náměstí je půda na dvou místech zcela pokrytá stromovou kůrou, která se odloupala z kmenů a větví nad nimi rostoucích platanů. Trpí snad letité stromy nějakou chorobou nebo třeba nedostatkem vláhy?

Uprchlé tygry a lva veterináři uspali

Klamoš /FOTO, VIDEO/ - Takřka tři hodiny trval zásah proti dvěma tygrům a lvovi, kteří utekli z rodinné ZOO.

Na místě stavby se rozezní klepání kladívek

Chrudim - Krajské ředitelství Policie ČR připravuje stavbu nového sídla pro chrudimské policisty. Areál se střelnicí, sportovní halou a například i s novými kotci pro služební psy vyroste na okraji velké západní průmyslové zóny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT