Přišla nová doba. Řemeslníka si už nevybírá zákazník. Kdepak, na Chrudimsku už je to zcela obráceně. Řemeslník si může vybírat zákazníka. Zedníků, zámečníků, svářečů či klempířů, prostě kvalifikovaných dělníků, je dnes tak málo, že se o ně firmy i drobní stavebnici perou.
„Vypadá to sice jako vtip, ale je to tak. Když se někomu nelíbí cena, jakou nabídnu, pěkně pozdravím řeknu: Nechcete? Nemusíte. Nemohou se mě dočkat desítky jiných zákazníků,“ řekl nejmenovaný zámečník z Hlinska.
Nejen že nezaměstnanost dosáhla dlouholetého minima. Nastupující generaci se dnes především nechce dělat rukama, normou jsou bílé rukávy a vystudovaná univerzita. Výsledek je takový, že dobrý řemeslník se dnes platí skoro zlatem. A mnozí vysokoškoláci se musí spokojit s nižším příjmem, než jejich spolužáci ze základní školy, kteří šli jen na „učňák“.
„Po kvalifikovaných dělnících začíná být opravdu hlad. Firmy se dokonce už začínají porozhlížet po pracovnících ze zahraničí, tady se jich nedostává. Navíc se chystá otevření dalších nových provozů a montážních dílen v chrudimské průmyslové zóně, kde budou potřeba další,“ uvedl Miroslav Panák z chrudimského úřadu práce. „Je i nebývalý počet volných míst, 1700.“
Na konci května dosáhla nezaměstnanost na Chrudimsku pouhých 4,52%. Vloni ve stejnou dobu, tedy oproštěno od sezónních výkyvů, bylo bez práce 5,29 procenta a v květnu roku 2006 dokonce 6,32% lidí.
Další zajímavé údaje čtěte v přiložených tabulkách. Dolní graf ukazuje poměr počtu volných míst na počet nezaměstnaných, pravý pak podrobný rozpis nezaměstnanosti podle jednotlivých mikroregionů k 31. květnu.