Koryta Chrudimky, Doubravy i dalších řek a potoků protéká už skoro měsíc stále méně vody. Méně vody vypouštějí totiž i přehradní nádrže Seč a Křižanovice na řece Chrudimce nebo přehrada v Pařížově, napájená tokem Doubravy. Z uvedených nádrží odtéká nyní jen kolem jednoho krychlového metru vody za sekundu. To je podstatně méně, než kolik činí zdejší dlouhodobý roční průtok. Hladina v přehradách přesto už téměř měsíc mírně klesá. V minulých letech běžné povodně v dolních tocích Chrudimky a Novohradky tak letos zatím nehrozí.
Nedostatek vláhy už ale začínají pociťovat zemědělci. „Nechceme aby to vypadalo, že nám vadí jaro, léto, podzim i zima a že si musíme stále na něco stěžovat. Ale zdá se, že výkyvy v charakteru počasí se v posledních letech dále prohlubují,“ uvádí předseda chrudimské agrární komory Václav Kroutil. „Vzhledem k velkým rozlohám opakovaně postižených území přemýšlejí zemědělci i nad možností celoevropského systému, který by rizika hrozící neúrody pojistil. Podle Kroutila sledují teď zemědělci s nadějí předpověď počasí a těší se na každou dešťovou kapku. „Situace u nás není tak špatná, jako například na jižní Moravě. Srážkový deficit je ale i tady značný.
Pokud přijdou dostatečně vydatné deště v několika nejbližších dnech, pak není nic ztraceno. Jinak budou ohroženy výnosy především jarních plodin, které v suchu dostatečně nevzejdou. Nejcitlivější na nedostatek půdní vláhy jsou jarní ječmeny nebo cukrová řepa. Cukrovky se tu sice pěstuje stále méně, pořád však hraje mezi plodinami na Chrudimsku významnou úlohu. Její zpracování na cukr by totiž do značné míry mělo nahradit plánované využití pro výrobu bioetanolu,“ vysvětluje Kroutil.