„My jsme už se sklizní ozimého ječmene skončili. Teď sekáme porosty žita pěstovaného kvůli paličkovici nachové,“ uvádí Jan Šmíd ze zemědělské společnosti v Tuněchodech. Paličkovice nachová neboli námel je parazitující houba, o kterou má zájem farmaceutický průmysl pro její vysoký obsah léčivých látek. Žně obilovin i řepky zatím probíhají na Chrudimsku bez komplikací, dobrý je i dosahovaný výnos.

„Z posečených výměr ječmene dosahují zemědělci více než 60 metráků z hektaru. Na sousedním Pardubicku nedosahuje zatím výnos ani padesáti metrických centů, což je dáno vyšším podílem písčité a sušší půdy,“ uvádí Václav Kroutil, ředitel Regionální agrární komory Pardubického kraje. „Konečné účtování ale zemědělci provedou, až budou mít obilí pod střechou. A to ještě několik týdnů potrvá,“ říká Kroutil.

Cena potravinářského ječmene na trhu se v současnosti pohybuje nad hranicí tří tisíc korun za tunu. Zemědělci mají i nabídky na vývoz do zemí Evropské unie za 3 750 korun za tunu. Předpokladem je vysoká kvalita vykupovaného zrna. Případné přebytky je připraven od zemědělců odebrat zemědělský intervenční fond. I tady se uplatní jen ta nejkvalitnější úroda. „Prodat horší obilí je stále větší problém,“ dodává Kroutil