„Poslední bouře přinesla hned dva požáry, které prokazatelně zavinil blesk,“ konstatoval pro Deník Pavel Nejtek.

„V Pardubickém kraji máme v letech 2005 až 2008 evidováno devět požárů, které prokazatelně zavinil blesk. Jenže jen za poslední půlrok už v kraji způsobily požárů šest, což se dá považovat za významný nárůst,“ uvádí hasičskou statistiku Pavel Nejtek, ředitel odboru prevence Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.

„Přesně říci, kam blesk udeří a jakou škodu napáchá, je nemožné. Je to prostě nepředvídatelný jev. I když někdy lze mluvit o pravděpodob­nostech. Pro blesky jsou obecně atraktivní vysoké body v krajině – stromy, komíny. To ovšem neznamená, že právě tam blesk půjde. Jednoduše řečeno, nemusí se trefit přesně,“ sdělil Nejtek.

Poslední bouře přinesla hned dva požáry, které prokazatelně zavinil blesk. „Prvním byl rodinný dům v Třebosicích, kde se nám podařilo najít doslova vzácnost – část kovového úžlabí, kterým si blesk prorazil cestu do podkroví. Ten druhý požár má na svědomí blesk, který na holém poli úderem zapálil balík slámy,“ pokračoval hasič.

Co se v okamžiku úderu blesku děje?

„Je to obrovská přírodní síla neboli energie. A energie znamená i teplo. Když udeří například do stromu, dojde v jediném okamžiku k zahřátí dřeva takovým způsobem, že veškerá voda v něm obsažená se změní na páru a strom prakticky roztrhne. Blesk si vždy hledá cestu nejmenšího odporu, kudy by se uzemnil. Udeří–li do objektu, způsobí velkou škodu velmi rychle. Tomu může předejít právě hromosvod,“ pravil Nejtek.

Ačkoliv umístění hromosvodu na dům žádný předpis u nás nenařizuje, hasiči upozorňují, že taková investice se určitě vyplatí.

„Je to znát i na statistikách. V případě zásahu do objektu, který není chráněn hromosvodem, jsou škody téměř vždy vyšší. Přesně tak se to stalo v Třebosicích. Blesk tam neměl kudy uniknout do země, a tak se veškerá energie vybila do střešní konstrukce. V případě, že ale blesk zachytí hromosvod, je většina energie odvedena a vybita do země, což snižuje šanci, že napáchá škodu jinde. Spoléhat se místo hromosvodu třeba na to, že blesk zachytí například vysoké stromy v okolí domu či budovy, tak nemusí být nejlepší přístup a při rekonstrukci střechy bych instalaci hromosvodu určitě doporučil,“ uzavřel.