Neděle byla pro ně vůbec nejvytíženějším dnem od počátku roku. Obrovské množství požárů kvůli suchému počasí a silnému větru dovršila tragédie v Trutnově, kde hasiči po likvidaci rozsáhlého požáru skladu slámy a skladu stavebnin nalezli v objektu dvě usmrcené děti.

Ve stejnou dobu hasiči bojovali s požárem v nepřístupném terénu skal a soutěsek v Adršpašských skalách na Náchodsku. „Navíc vítr sám způsobil několik požárů, když strhl dráty elektrického vedení a následné zajiškření zapálilo vysušený porost,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kopáček.

A předpověď meteorologů bohužel není příliš příznivá ani na další dny. Ve středu se sice má trochu ochladit, moc srážek i přes hrozící bouřky se očekávat nedá.

„Může to být jen do šesti milimetrů, to je na vyprahlou zem opravdu málo,“ řekl královéhradecký meteorolog Wojciech Szarek.

Hasiči žádná výjimečná opatření na čtvrteční večer nechystají. Budou v pohotovosti jako vždy a právnické subjekty upozorňují na ohlašovací povinnost ohňů.

Prudký vítr páchal největší škody v neděli. Přes noc se uklidnil, v noci na úterý ale měl znovu zesílit. Vůbec největší sílu – 115 km/h, těsně pod hranicí orkánu – měl v neděli ve Svratouchu na Vysočině. V pondělí odpoledne zde dul rychlostí 93 kilometrů za hodinu, v ostatních částech kraje měl kolem 60 km/h.

„V neděli jsme měli v kraji 20 poruch na vysokém napětí a několik stovek na nízkém. Největší vichr se přehnal nad Pardubickým krajem. Silný byl sice i v pondělí, ale už neměl takové poryvy a naše síť jej ustála téměř bez výpadků,“ uvedla mluvčí východočeských energetiků Šárka Beránková.

Hasiči vedle desítek požárů tak měli plné ruce práce i s řáděním vichru. „S motorovými pilami a další technikou odstraňovali vyvrácené stromy, zlomené větve, stromy popadané na dráty elektrického vedení, ale i uvolněné střešní krytiny na objektech, a to v 37 případech,“ vypočítala mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.