„Dovnitř objektu nikdo nesmí. Chata, která je asi 60 let stará, se musí strhnout těžkou technikou,“ vysvětluje mjr. Mgr. Martin Vojta, vyšetřovatel hasičů a uvádí také, že příčinou vzniku požáru je s největší pravděpodobností skrytá závada na komínovém tělese, a to v místě, kde komínové těleso prostupuje heraklitovou zdí.

Komínové těleso bylo sice v azbestové trubce, ale ta byla bohužel prasklá. Škoda je nyní stanovena na 1,2 milionu korun a uchránit se podařilo na okolních budovách majetek ve výši 1,4 miliony korun. Majitel se lehce popálil v obličeji, ošetření mu na místě zajistili profesionální hasiči. 

V 11:28 hodin to již bylo 7 hodin náročného zásahu pro hasiče. Na místo se dostavilo nákladní auto, kam postupně hasiči odklízejí trosky z chaty. Doprava vody je zajištěna kyvadlovou doprvou z hydrantu v nedalekém Podhradí. 

Druhý stupeň požárního poplachu byl vyhlášen u požáru chaty v Lovětíně u Třemošnice v úterý 12. ledna v 4.28 hodin. Na místo se sjelo celkem 9 jednotek hasičů, z toho dvě jednotky byly povolány ze sousedního Středočeského kraje a kraje Vysočina. Chata o rozměrech zhruba 5 x 5 m byla při příjezdu první jednotky na místo již celá v plamenech.

"Hasiči museli ochlazovat před velkým žárem i okolní objekty. Velitel zásahu nechal na místo povolat správu a údržbu silnic, protože přístupové cesty i stékající použitá voda pod nohama zasahujících hasičů namrzala a vytvářela souvislou vrstvu ledu. Hasičům na místě ztěžoval práci mráz, který dosahoval časně ráno – 5 ° C. Práce hasičů v mrazivém počasí je velmi komplikovaná. Hrozí mnoho rizik. Dochází k zamrzání čerpadel, hadicových vedení a armatur, voda použitá na hašení neodtéká, ale vytváří na konstrukcích, přístupových cestách a požární technice silné vrstvy ledu, a tím dochází k omezení pohybu hasičů. Při mrazu také dochází k podstatně intenzivnějšímu hoření, způsobenému teplotním rozdílem hoření a okolí," popsala tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Požár hasiči dostali pod kontrolu v 4.59 hodin.

Chata se nacházela v oblasti přilehlých rekreačních objektů. Hasiči je museli chránit. K chatě je připojena kůlna, na kterou oheň neustále přeskakoval. Kůlna je připojena k další a zase hned k chatě. Voda postupně docházela a tak na místo byly povolány jednotky z okolí. Všude byl dým a hasičům postupně docházela i dýchací technika. Proto na místo byla povolána HZS Chrudim - chemická služba, která doplňovala hasičům tlakové lahve na místě.

Škoda bude podle slov vyšetřovatele hasičů předběžně stanovena na 1 milion korun. Příčinu vzniku požáru není možné v tuto chvíli určit, protože požár není ještě uhašen a do objektu nelze vstoupit.