Desítky metrů vysoké plameny viditelné na kilometry daleko napáchaly minulý pátek obrovskou újmu majiteli zemědělské usedlosti na Hlinecku. Lidé svatého Floriana navíc museli bojovat se silnými poryvy větru, které jen umocňovaly dílo zkázy. K požáru stodoly byly ostrým tónem sirény svolávány hasičské jednotky ze širokého okolí, které se od prvních minut snažily se zničujícím živlem bojovat.

V zemědělském objektu nalezlo smrt sedm telat, jež nebylo možné přes urputnou snahu majitele zachránit. Ten alespoň před příjezdem hasičů vyvedl sedm jalovic. Spolu s dvaceti kusy balíků slámy a sena vzala za své také zemědělská technika včetně traktoru, přívěsu na rozvoz krmiva a vozidla na sběr sena. Škoda mohla však dosáhnout nedozírných následků. Nechybělo málo a sousední kravín situovaný nedaleko hlavní silnice z Hlinska do Krouny lehl popelem také. Jen včasným zákrokem hasičů bylo zažehnáno vzplanutí objektu, kde bylo ustájeno sedmdesát kusů dobytka. Zalétnutí žhavé jiskry způsobené větrem silným až 15 metrů za sekundu bylo zažehnáno také díky pohotovému řízení profesionální hasičské jednotky z Hlinska a dobrovolných jednotek z Krouny, Kladna, Dědové, Skutče, Otradova a Blatna.

"Zápach byl nesnesitelný"

V jak těžkých podmínkách musely hasičské jednotky působit, ví i profesionální fotograf Radek Pavlík, který během pátečního dopoledne celou spoušť zdokumentoval. „Zápach i štiplavý kouř z celého spáleniště byl nepopsatelný. Bunda, kterou jsem měl v ten den na sobě, je neustále cítit. Zápach jsem pociťoval i po vykoupání na hlineckém věnečku, kde jsem fotografoval.“ I majitel objektu se přes víkend nezastavil. Dvěma traktory s vlekem odvážel vyhořelou slámu se senem na nedaleký pozemek, kde byly zbytky ponechány k bezpečnému dohoření.

A celkové shrnutí? „Hasiči strávili na místě zhruba 33 hodin a v sobotu byla v 9.22 hodin ohlášena likvidace. Škoda je vyčíslena na 5 milionů korun. Na místo se dostavil vyšetřovatel PČR a případ si převzal,“ dodala Vendula Horáková, tisková mluvčí krajských hasičů.

O POŽÁRU JSME VÁS INFORMOVALI MINULÝ TÝDEN. VÍCE ZDE.