„Každý rok dochází během vánočních svátků k požárům od hořících svíček, zejména těch umístěných na adventních věncích. Ty po sobě mnohdy zanechají v obydlích spoušť a lidé při nich někdy utrpí i vážná zranění,“ varuje mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Pokud nedojde na nejhorší, tak chvilková neopatrnost může pořádně pokazit vánoce. Hasiči mluví o propálených gaučích, ubrusech nebo záclonách.

BEZ PODKLADU NE
Nebezpečí přestavují i hořící svíčky na pohřebních dekoracích. Jsou většinou nechráněné a stačí poryv větru, který plamen přenese na okolní suché vazby, věnečky a umělé květiny.

Velkou pozornost by lidé měli věnovat hlavně tomu, aby jejich adventní věnec nebyl vyroben z vysoce hořlavého materiálu – třeba z pilin nebo hoblin. Nebezpečí vzplanutí ještě zvyšuje umístění svíčky přímo na věnec bez nějakého nehořlavého podkladu.

„Lidé zapomínají, že věnec musí mít nehořlavou podložku opatřenou trnem, na nějž je svíčka nasazená,“ varovala Hana Jiráčková, která se výrobou a prodejem adventních věnců už léta zabývá.

„Když podložka chybí a věnec zůstane bez dozoru, svíčka prohoří, rozteče se do chvojí a už hoří celý,“ upozornila.

Hasiči se obecně shodují, že pro domácnost je bezpečnější, když v místnostech zůstane adventní věnec jen dekorací. Zapálené svíčky, bez ohledu na zabezpečení dekorace proti vzplanutí jsou magnetem pro zvědavé děti a nebezpečím pro domácí mazlíčky zvyklé na volný pohyb po bytu.

HASIT A VOLAT LINKU 150
V případě, že adventní věnec přece jenom vzplane, kromě použití běžně známých protipožárních pravidel (voda, hasicí přístroj, hasící sprej) lze oheň improvizovaně udusit pro zamezení přístupu vzduchu překrytím špatně hořlavou textilií, například mokrou dekou nebo utěrkou.

Pokud tyto snahy selžou, je zapotřebí ihned volat hasiče na tísňové telefonní lince 150 nebo 112 s uvedením přesného místa požáru, opustit hořící místnost (nebezpečí intoxikace zplodinami hoření) a dál postupovat podle pokynů vyškoleného hasičského operátora.