V sobotu 10. července v 17.36 hodin vyjeli chrudimští hasiči spolu s dobrovolnými hasiči z Nasavrk k požáru v obci Kvítek.

"Jednalo se o požár kolny, kde v podkroví bylo uskladněno seno a vlivem samovznícení došlo k požáru. Po příjezdu hasičů na místo byla již celá střecha v plamenech. Hasiči ale během chvíle dostali požár pod kontrolu. Poté, co byly plameny zlikvidovány, jednotka dobrovolných hasičů prováděla vyskladnění a dohašování neshořelého sena," informovala tisková mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Škoda způsobená požárem byla předběžně vyčíslena na 80 tisíc korun.

Pomohli svědci

V 19.50 hodin byli hasiči vysláni ke Třem Bubnům, kde havaroval motocyklista na čtyřkolce. "Tento výjezd byl ztížen tím, že motorkář se nacházel uprostřed hrachového pole a nebyl vidět. Pomocí kolemjdoucích svědků se ho hasičům podařilo nalézt," popsala průběh zásahu Horáková.

Řidič nezvládl svůj stroj pravděpodobně vlivem rychlé jízdy v polním terénu a při jejím převrácení byl vymrštěn do pole. Při nehodě utrpěl lehké zranění.

Hasiči pomohli záchranné službě s transportem zraněného do sanitky, zajistili motocykl a vrátili se zpět na základnu.

Jedovatý had

V neděli 11. července ve 12.52 hodin vyjeli hlinečtí hasiči do Domova seniorů v Hlinsku, kde se měla v kuchyni nacházet zmije.

"Hasiči zmiji odchytli do nádoby a poté ji převezli za Hlinsko do lesa, kde ji vrátili zpět na svobodu," uvedla Horáková.

Zmije obecná je had z čeledi zmijovitých. Je nejrozšířenějším hadem na světě, nejseverněji žijícím hadem vyznačujícím se extrémní odolností vůči chladnému počasí a jediným jedovatým hadem, kterého lze najít na území České republiky.

(spa, vh)