Postávající lidé na březovském náměstí. Pozornost všech směřuje k domu, kde v úterý ulehlo ke spánku patnáct lidí.

Ve středu už z bytového domu s pěti byty jen trčely ohořelé trámy k nebi. Plechová krytina skončila skroucená na chodníku. Kolem budovy v centru Březové nad Svitavou obcházeli strážníci a do posouzení objektu statikem do patřičné vzdálenosti odkazovali zvědavce i ty, jejichž majetek zůstal pod propadlými a promočenými stropy. To je výsledek požáru, který zaměstnal ve středu nad ránem pět hasičských jednotek.

Hořelo na půdě

„Najednou jsme slyšeli rachot. Soused na mě bouchal, že hoří. Vyletěl jsem. Všechny jsem vzbudil. S klukem jsme odpojili propanbutanové lahve. Vyběhli jsme ven a zavolali hasiče,“ popsal noční dění obyvatel domu Ota Fišer. Hořet začalo před půl druhou v noci. „Když jsme přijeli na místo, kouřilo se z půdy. Šli jsme na průzkum. Nebylo sice nic vidět, ale začali jsme s hašením. Za chvíli byla střecha v plamenech,“ řekl dobrovolný hasič Petr Kašpar. Podle velitele březovských hasičů Ladislava Felkla zvládli dobrovolní hasiči z Březové nad Svitavou, Moravské Chrastové, Radiměře, Bystrého a profesionálové ze Svitav požár uhasit po třech hodinách.

Ohnisko požáru bylo zřejmě na půdě. „Na kolika místech, to je v šetření,“ sdělil Ladislav Felkl. Stejně tak vyšetřovatelé zkoumají příčinu. „Je stanoveno několik verzí,“ informoval vyšetřovatel hasičů Petr Pelíšek. Konkrétněji je přiblížit nechtěl. Na půdě však podle dobrovolných hasičů zřejmě nebyla žádná elektroinstalace, jejíž zkrat by mohl způsobit požár. Dům měl hromosvod, tudíž ani zásah bleskem není pravděpodobný. Lidé ve městě proto spekulují o úmyslném založení požáru. „Policisté v souvislosti s požárem zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu obecné ohrožení a přečinu poškození cizí věci. Zda byl požár založen úmyslně, či nikoli, je předmětem dalšího šetření,“ sdělila mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová.

Naštěstí při požáru neutrpěl zranění žádný z jeho obyvatel. Škody však budou zřejmě vysoké. Podle mluvčí policie Anny Štegnerové hovoří prozatímní odhady o půl milionu korun. To však nemusí být zdaleka konečné číslo. Dům už před požárem nebyl v nijak úžasné kondici, a tak může do jeho osudu promluvit i statik.

Pomoc v nouzi

V nezáviděníhodné situaci se možná kvůli neznámému pachateli dostalo pět rodin. Někteří si byty v domě, který původně vlastnilo město, koupili ani ne před rokem. „Obyvatelé byli ještě v noci přemístěni na dům památek, kde dostali přístřeší, najíst a napít. Sehnali jsme jim i náhradní dočasné ubytování, které jim zaplatíme. To ale nevyužijí všichni,“ uvedl starosta Martin Kiss.

Rozměrnější věci, které se obyvatelům podaří zachránit, budou moci uskladnit v garáži hasičské zbrojnice. „Co to je týden? S dětmi taková pomoc nemá vůbec význam,“ domnívá se obyvatel vyhořelého domu Ota Fišer. Vedení města ale nemá zatím volné byty k dispozici, a to ani v nové zástavbě rodinných domků ani na náměstí. Obyvatelé domu včera přesně nevěděli, zda mají nemovitost pojištěnou. Někteří však doufají, že za zničené zařízení bytů nějakou kompenzaci z pojištění domácností získají. Včera se narychlo v Březové nad Svitavou sešla i rada města. Schválila finanční pomoc deset tisíc korun na jeden byt. „Jsou to naši občané. Cítíme morální povinnost postarat se o ně,“ řekl místostarosta Martin Švancara. Odborníci se shodují, že pomoc lidem v nouzi má spíše charakter solidarity než povinnosti.