Jen od počátku března hasiči v Pardubickém kraji zaznamenali šest případů požárů trávy, z toho dvakrát šlo o požár hrabanky v lese.

„Například v České Třebové hořela plocha asi 50 x 70 metrů. Požár trávy jsme hasili také v Kojicích na Pardubicku. Z Přelouče směrem na Řečany nad Labem pak hasiči likvidovali plameny, které zasáhly trávu v příkopu u přejezdu. Zasažená plocha byla 50 metrů dlouhá,“ uvedla mluvčí krajských záchranářů Vendula Horáková.

Pálení staré trávy, listí i dalších porostů, pokud se jedná o souvislé plochy, jako například louku nebo strniště, je přitom zakázáno.

„Například i lesní hrabankou může oheň 'doputovat' na vzdálenost desítek metrů a objevit se i po několika dnech. Jsou známé případy vzplanutí lesa po dvou týdnech ve vzdálenosti až sedmdesáti metrů od původního místa pálení,“ podotkla mluvčí hradeckých krajských záchranářů Martina Žahourková. Nebezpečné je také pálení při silnějším větru nebo na suché vegetaci.

Bohužel se každý rok stávají případy udušení lidí v kouři a dokonce i uhoření při nezvládnutém vypalování původně jen malé plochy. Dovoleno je tak jen tzv. kontrolované pálení, jako jsou hromady suchého listí či trávy.

Jen vloni při vypalování trávy v celém Česku vzniklo 346 požárů, při kterých jeden člověk zemřel, 41 jich bylo zraněno a v součtu byla způsobena škoda za téměř pět milionů korun.

Hrozí pokuta až 25 000 korun

- Pálení staré trávy i ostatních porostů v souvislých plochách (tedy plošné pálení) je zákonem o požární ochraně zakázáno.
- Za tento přestupek hrozí pokuta až do výše 25 000 Kč, firmám  a podnikatelům až 500 tisíc korun.
- Oheň se totiž může snadno rozšířit po suché vegetaci, zanesením větrem a také hrabankou, pokud je dostatečně silná.
- Povolené je pouze kontrolované spalování hořlavých látek, např. shrabanou trávu nebo listí pálit na hromadě.
- Pálení většího množství suché trávy je vhodné předem ohlásit profesionálním hasičům, aby se tím předešlo zbytečným výjezdům.
- Požáry přírodních porostů (lesů, luk apod.) způsobené zakládáním ohňů a vypalováním si od roku 2000 vyžádaly v Česku 16 obětí a 317 zraněných. Způsobené škody se vyšplhaly na 181 milionů korun.