Za vznikem nedělního požáru bytového domu v Pardubické ulici stojí žhář. To, že podpálil půdu, oznámil sám operačnímu středisku Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.

„Zatelefonoval k nám v 10.38 hodin. Na místo jsme okamžitě poslali jednu profesionální a tři dobrovolné jednotky. Střecha už byla v plamenech,“ potvrdil operační důstojník z krajského střediska.

Muž ve věku mezi pětapadesáti a šedesáti lety byl opilý. Policisté ho proto namísto výslechu nejprve dopravili na záchytku, kde do večerních hodin čekal na vystřízlivění.

To, že ohrozil své sousedy na životě, mu zřejmě v době činu nepřišlo na mysl.

Hasiči z objektu evakuovali čtyři osoby, jednu vynesli ven na nosítkách. Požár zničil celou střechu, první patro je zmáčené od vody a nelze jej v žádném případě obývat.

Dům patří městu, starosta Chrudimě Jan Čechlovský se svými spolupracovníky na místě řešil tuto velmi nepříjemnou situaci. „V první řadě jsem rád, že nedošlo k žádnému zranění lidí. Jednu osobu umístíme v ubytovně. Obyvatelé přízemních bytů se do náhradních prostor stěhovat nechtějí. Voda ani oheň k nim nepronikly, takže to zřejmě až takový problém nebude. Násilím je přemisťovat nebudeme. Ale pro jistotu jsme zajistili kontrolu elektřiny a dalších sítí v bytech,“ řekl starosta Čechlovský.

V pondělí dopoledne bude vedení města řešit situaci dál. Škoda, kterou žhář způsobil, dosud není přesně vyčíslena, odhaduje se mezi 500 tisíci korunami a milionem. „Město má pojištěný veškerý majetek, tedy i tento dům,“ ujistil starosta.Požár úplně uzavřel Pardubickou ulici, doprava byla odkláněna obousměrně.

Další podrobnosti zjišťujeme.