Operátor Krajského operačního a informačního střediska hasičů Pardubického kraje vyhodnotil situaci jako velmi vážnou a vyhlásil poplach profesionálním hasičům ze Seče, k události vyjížděly také jednotky dobrovolných hasičů z Třemošnice, Ronova nad Doubravou, Lipovce a Žlebských Chvalovic. Ranní zpěv ptáků na úpatí Železných hor tak přerušil kolísavý zvuk hasičských svolávacích sirén. Po pár minutách se krajinou rozléhalo houkání hasičských aut mířících na místo události.

Jako první k simulovanému požáru přijeli hasiči z Třemošnice a velitel jednotky Žlebské Chvalovice, poté následovaly jednotky z Ronova nad Doubravou, Lipovce a Seče. Žlebské Chvalovice ihned zřídily čerpací stanoviště u rybníku Skalník a zajistily transport vody k penzionu.

Hasiči provedli průzkum objektu, aby získali prvotní informace o situaci. Jako první tak bylo nutné odpojení elektrického proudu. Požár byl hašen dvěma útočnými proudy a následně lokalizován. Za použití dýchacích masek a přístrojů pak hasiči vstoupili do objektu, aby našli zraněného kuchaře.

Nečekané komplikace

Kuchař se nacházel na zemi v kuchyni plné kouře. Hasiči mu nasadili vyváděcí masku a pomohli ho vynést ven, kde byl ošetřen. Současně probíhalo vyhledávání dalších osob v ubytovacím prostoru. Naštěstí nebyla letní sezona, a tak zde bylo ubytovaných pouze pět osob. Hosté byli vyváděni k ošetření do evakuačního prostoru, a naštěstí nikdo nebyl v ohrožení života.

Při hledání osob se ale simulovaně zranil jeden z hasičů, který upadl do bezvědomí. To přidalo celému zásahu na ještě větší vážnosti. Jeho kolegové ho museli vyhledat a transportovat jej ven mimo objekt, kde byl následně předán do péče zdravotníků.

O hodinu později bylo cvičení ze strany hasičů ukončeno. Všichni se seskupili na prostranství, aby se dozvěděli celkový výsledek hodnocení, se kterým je seznámil vedoucí cvičení Bohuslav Šulc. Cvičení bylo zaměřeno na dojezdový čas požárních jednotek, vzájemnou spolupráci, lokalizaci a likvidaci požáru, vytvoření stanoviště na doplňování cisteren a na čas záchrany a evakuace osob, které velel velitel zásahu Michal Karlík.

Zdeněk Sasín ml.