Letošní pálení čarodějnic se na rozdíl od minulých let neobešlo bez řady požárů. Bylo jich nejvíc od roku 2008.

K jejich vzniku přispělo horké a suché počasí. Lidé si však někdy spletli oheň při pálení čarodějnic s požárem budov, takže se na více než trojnásobek obvyklého počtu zvýšilo i množství planých poplachů. Řada výjezdů záchranářů tak byla zcela zbytečná. Stačilo pálení včas nahlásit nebo zvolit lepší místo.

To si snad budou pro příště pamatovat lidé z Chlumce nad Cidlinou, kteří ohýnek založili přímo v lesním porostu v obci Pamětník u Chlumce. „Hasiči v osm hodin večer vyjeli k ohlášenému požáru trávy a lesního porostu. Na místě bylo zjištěno, že se jedná o pálení čarodějnic, které probíhalo na nevhodném místě a nebylo předem ohlášeno," uvedla mluvčí profesionálních hasičů Martina Žahourková.

Podobných příhod zaznamenali hasiči hned několik. Třeba v Novém Hrádku na Náchodsku či v Podlevíně na Jičínsku.

To však není nic proti zničujícímu požáru, který na filipojakubský večer zachvátil rekreační chatu v Horní Malé Úpě na Trutnovsku. „Z celé budovy zbyly pouze obvodové zdi. Požár zřejmě vznikl za chatou v prostoru, kde byl uskladněný starý materiál a dřevo po prováděné rekonstrukci," uvedla Žahourková.

Nikdo naštěstí nebyl zraněn, způsobená škoda však činí 900 tisíc korun, příčiny požáru jsou v šetření.

Během pondělí hořelo i jinde. Už v poledne hasiči likvidovali požár suché trávy v Kovářově dole v Náchodě, o hodinu později pak rozsáhlý požár hrabanky a lesa v oblasti Ruprechtického Špičáku. „Hořet začalo ve strmém svahu a požár se rozšířil na plochu jednoho hektaru. Hasiči dopravovali vodu ze tří kilometrů vzdálených Ruprechtic," uvedla Žahourková. Jen na Jičínsku vypuklo v pondělí během dne sedm požárů.

V Pardubickém kraji byly oslavy pálení čarodějnic klidnější. „Hasiči dohlíželi na vatry téměř na všech místech a ochlazovali okolí tak, aby nedošlo k rozšíření plamenů z vatry na okolní porost," řekla mluvčí pardubických záchranářů Vendula Horáková.