Jako za války v Kuvajtu to vypadalo ve středu ráno na pardubickém sídlišti Dubina. Ze země zde tryskal čtyřmetrový plamen. Nejednalo se ale o zapálený ropný vrt, ale bývalou plynovou přípojku jedné místní firmy.

Na místo vyrazili hasiči, kteří však mohli pouze zajistit okolí požáru, hučící sloup hořícího plynu tak mohl plápolat dál. "Jsme rádi, že plyn který uniká rovnou také shoří. Pokud by totiž hořet přestal, znamenalo by to nebezpečí výbuchu," uvedl jeden ze zasahujících hasičů.

S hašením se tedy muselo čekat na techniky Východočeské plynárenské. Ti přijeli na místo do hodiny jenže nastala další komplikace. Aby bylo možno požár uhasit, musel se vykopat a zaslepit přívod plynu. Jenže nikdo nebyl schopen říci, kudy vlastně hledané potrubí vede.

Z Kuvajtu do Štěchovic

Začalo tedy hledání plynového potrubí, které mělo být asi 120 centimetrů pod zemí. S pomocí minirypadla tedy dělníci na určeném místě vyhloubili jámu. A poté vyhloubili ještě další čtyři! Proč? Při pokládání plynového vedení se pozapomnělo na výkresovou dokumentaci. A tak okolí hořící přípojky za chvíli připomínalo spíše Aljašku v dobách zlaté horečky, protože až čtvrtým pokusem se horečně hledané plynové vedení podařilo najít.

Nenaplnil se tak obávaný scénář, že se kolem přípojky bude kopat v kruhu, dokud se trubky neobjeví. Vysvětlení této tragikomické situace je zřejmě takové, že firma, která plynové vedení pokládala, nepředala Východočeské plynárenské (VČP) potřebnou dokumentaci s nákresy. Stavební práce pro VČP totiž zajišťují v drtivé většině případů externí firmy. Otázkou pak zůstává, kolik plynových vedení na mapách asi ještě chybí.

Místo vytápění fireshow

Plyn se podařilo zavřít až po čtyřech hodinách. Technici ve výkopu s pořadovým číslem pět uzavřely ventil u příslušné odbočky a hasiči tak mohli konečně oheň dorazit. Škody pravděpodobně půjdou do statisíců korun. Podle odhadu každou hodinu vyhořelo tolik plynu, který že by to odpovídalo celoroční spotřebě pěti rodinných domů.

Jednou z hlavních možných příčin celého ohňostroje by mohla být obyčejná technická závada. Po uhašení zbytků bývalého plastového "domečku" pro plynoměr se totiž v jeho těsné blízkosti našly pozůstatky dalšího "domečku", tentokrát ovšem od elektroměru. Požár tedy mohl způsobit zkrat, přesnou příčinou se nyní bude zabývat vyšetřovatel.