Zásah, který se bez přehánění podobal výjevu z války. Hasiči a záchranáři na místě výbuchu v Poličce mají za sebou zkušenost, jako by prošli ostrým bojem někde na frontě. Odpovídala tomu i zranění: popáleniny a tržné rány způsobené střepinami. Ošetřování pacientů museli navíc zvládnout i ve chvíli, kdy jim za zády vybuchovala munice.

"Zážitek je to nepopsatelný. Když jsme jeli na místo, neměli jsme představu, jako moc je to vážné, i když nás dopředu varovali, že to na místě stále bouchá," svěřil se jeden ze zasahujících zdravotníků.

Jak vážná je situace, záchranáři zjistili záhy. "Ve chvíli, kdy jsme na jednom z pacientů pracovali v sanitce, přišel jeden silný výbuch. V tu chvíli v nás opravdu hrklo. V té chvíli to byl strach," popsal pocity jeden ze záchranářů.

Také ČTĚTE: Po explozích v Poličce bylo evakuováno 70 lidí

Záchranná služba také na místě musela oželet jednu sanitku. Šrapnel tam proletěl dveřmi, naštěstí to byla jediná škoda, kterou napáchal.

Ztráty měli také hasiči. Hned čtyři z nich utrpěli na místě zranění. Odnesli to ti, kteří na místo přijeli jako první. Tři z nich utrpěli lehká poranění odletujícími střepinami. Čtvrtého síla výbuchu smetla z cisterny.

"Jeho zranění jsou o něco vážnější, věřím však, že se nejedná o žádná vnitřní zranění," uvedl náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Aleš Černohorský.

I přes zranění a škody ale mohou záchranáři konstatovat i některá pozitiva.

Systém třídění a transportu raněných určený právě pro tyto události podle záchranářů na místě fungoval, jak má. Nemocnice si s přívalem zraněných poradily.