„Každý rok dochází během prosincových dní k požárům od hořících svíček, zejména právě těch umístěných na adventních věncích. Lidé si musejí uvědomit, že hořící svíčka je pořád otevřeným ohněm a jako s takovým by se s ní mělo zacházet,“ varuje Vendula Horáková, mluvčí hasičů Pardubického kraje.

Přitakávat by mohla její kolegyně, mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Žahourková. V lednu letošního roku jednotky zasahovaly u požáru ve Světlé – Žďáru nad Orlicí na Rychnovsku. Tehdy se od svíčky vznítil dům, v němž uhořel muž.

„Při zapálení svíček je nutné si uvědomit, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu s podkladem,“ radí Horáková.

V případě adventních věnců by lidé měli dbát několika rad a pravidel. „Důležitý je výběr věnce a svíček. Pokud svíčky doma zapálíte, dbejte na to, abyste nikdy neopustili byt či dům, dokud svíčky nedohoří,“ podotýká mluvčí.

Vyšetřovatel hasičů Daniel Norek upozorňuje také před stále se rozmáhajícím nesprávným umístěním a typem svíček. „V současné době jsou na trhu také svíčky, které místo parafinu obsahují chemickou látku, která hoří i s knotem. Tedy místo plamene z knotu může hořet celá svíčka. Přirovnat bychom to mohli například k pevnému podpalovači,“ upozorňuje.

Svíčky by měly být umístěny v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Rozhodně by neměly být u okna v průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií. Vhodné nejsou ani poličky či skříně, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.

NA CO DÁT POZOR
umístěte adventní věnec dostatečně daleko od všech hořlavých materiálů

zkontrolujte, zda jsou svíčky umístěny na nehořlavé podložce

dejte si pozor na druh svíček – dnes už jsou v prodeji i takové, které nejsou jen parafínové ale s příměsí chemických látek

po zápálení svíček rozhodně neopouštějte byt či dům