Byl opilý, při zkoušce nadýchal 1,84 promile, a tak se ocitl na záchytce v Pardubicích. Kolem 22. hodiny byl umístěn do policejní cely v Chrudimi. K podpálení půdy ho podle vlastních slov donutil rozchod s družkou. Jak se ale vyjadřují obyvatelé domu, psychické problémy měl už dlouho a soužití s ním nebylo jednoduché. „Policejní hlídka k nám jezdila často. Vyhrožoval nám zabitím,“ řekla Deníku jedna ze sousedek.

Žhář byl ve čtvrtek obviněn z trestného činu obecné ohrožení. V policejní cele zůstává do pátečního rána. „Státní zástupkyně rozhodne, zda bude na muže uvalena vazba anebo u něho nařídí ústavní zkoumání jeho duševního stavu,“ řekla policejní mluvčí Věra Hamáčková.

Starosta Chrudimě Jan Čechovský si nemyslí, že by se psychicky narušený muž měl v brzké době do svého bytu vrátit. „Podle mého názoru je zralý na odvoz do Havlíčkova Brodu,“ řekl starosta. Nájemník si podle jeho slov neplní své platební povinnosti vůči městu, a to už delší dobu.

„Myslím, že ho čeká exekuční vystěhování bez náhrady,“ zdůraznil Čechlovský.

On a jeho spolupracovníci na radnici ve čtvrtek řešili další záležitosti týkající se středečního požáru. Nyní je důležitá oprava střechy, která byla úplně zničena. „Podle selského rozumu teď není možné vypisovat výběrové řízení na dodavatele. Kdyby napršelo a začalo mrznout, dům na tom bude špatně. Učiníme rychlou poptávku mezi firmami,“ dodal starosta.

Byty, ze kterých nájemníci z vyhořelého domu odešli, jsou zapečetěné. Rabování není pravděpodobné, protože objekt navštěvují městští strážníci a už od čtvrtečního rána v něm panuje stavební ruch.

Doma zůstaly tři rodiny, jeden člověk byl přestěhován do ubytovny.