Zaznamenala jsem ohledně vás škatulku „křehká blondýna s názory“, dostáváte v souladu s ní práci?
Právě že vůbec, naštěstí, dostávám většinou protiúkoly. Ani si nevzpomenu, kdy jsem naposledy hrála kladnou postavu, hlavně v divadle převažují záporačky. Se vzhledem to tedy nesouvisí. Když se na mě člověk podívá, tak jasně, jsem blonďatá, to nepopřu, konstitučně křehká nebo někdo řekne hubená – tak jo, křehká blondýna, což jako informace na první pohled stačí. Ale je třeba jít hlouběji.

Celoživotním partnerem Ivy Janžurové byl herec a režisér Stanislav Remunda, se kterým má dvě dcery, Sabinu a Theodoru.
Iva Janžurová: Chtěla bych se dožít stovky, ale musím o tom vědět

Bojujete s tím?
Už ne, už jsem si zvykla, a s touhle nálepkou jsem dopadla ještě dobře, protože jsem do tohohle typu herecky nezapadla, což musím zaklepat. Mám poměrně velký rozptyl mezi kladem a záporem, komedií a tragédií. Nikdy jsem nehrála princeznu a nikdy asi hrát nebudu, ale smutnit kvůli tomu nemusím.

A jaké to vůbec je, být „blondýna“?
Je to dobrý, ale nemůžu srovnávat s tím, jaké by bylo být dlouhodobě bruneta. Jsem blondýna od malička, i když jsem zkoušela být na chvíli tmavovláska a různě jsem experimentovala, ale to jsem prostě nebyla já. A nepopírám, že být blondýna mi v některých situacích nepomohlo.

Iveta Toušlová je autorkou i dramaturgyní několika velmi úspěšných televizních projektů.
Iveta Toušlová: Chcete-li rozesmát Boha, vyprávějte mu o svých plánech

Říká se, že pánové mají rádi blondýny, ale berou si brunety.
Říká se to, ale to jsou přece blbosti. Barva vlasů o lásce nerozhoduje.

Celý rozhovor s Janou Plodkovou si můžete přečíst v nejnovějším vydání časopisu Vlasta, který je právě v prodeji.

Vlasta 2020-21Zdroj: týdeník VlastaV aktuálním vydání Vlasty kromě jiného najdete:

* Jistá moderní nemoc v současnosti postihuje dvě třetiny všech dospělých.
Mezi její příznaky patří onemocnění srdce, plic a ledvin, ztráta chuti k jídlu, problémy s váhou, oslabená imunita, snížená odolnost vůči nemocem, vyšší citlivost na bolest, zpomalené reakce, výkyvy nálad, oslabená funkce mozku, deprese, obezita, diabetes a některé formy rakoviny. Tou nemocí je chronický nedostatek spánku, který se rozšiřuje v důsledku používání smartphonů, elektronických čteček a dalších zařízení vyzařujících světlo. A kvůli pandemii se čas, který strávili Češi na internetu, zvýšil o polovinu. Jak se z nás stali digizávisláci, a co s tím můžeme dělat, to je téma, které zpracovala Klára Kubíčková.

* Nahlédli jsme do historie českého čtení pro ženy
. Mezi nejzajímavější časopisy na trhu za první republiky patřila Eva, módní rubriku v ní vedla osm let Stanislava Jílovská, která byla od dob studií Minervy blízkou přítelkyní novinářky Mileny Jesenské. Ke spolupráci byla vyzvána i spisovatelka Olga Scheinpflugová. Proč přestala Eva v roce 1943 vycházet?

* Dostali jste padáka?
Je to jako zemětřesení a následné tsunami. Přesto právě teď není výpověď nic neobvyklého. Ne vždy je to z důvodu špatné pracovní morálky – v současné době je nejčastějším důvodem vyhazovu koronakrize.

* Návrat ke kořenům.
Také se každý rok těšíte na mladou mrkvičku, petržel a celer? Křehká, štavnatá a křupavá čerstvá zelenina může být přílohou i hlavním chodem. Zkuste vařit podle Vlasty!

EVA RIEGEROVÁ