Komedie Matka v trapu má ženský autorský a producentský tým. Petro, jaké zkušenosti máte s prací v ženském kolektivu? Máte ho ráda?
Mám ho ráda. Ale na rovinu musím říct, že se při práci nijak zvlášť nezabývám tím, kolik je kolem mě mužů a kolik žen. Vnímám, jestli se mi s nimi dobře pracuje a sedíme si jako lidé. Když se na to zpětně zaměřím, mám s ženskými kolektivy skvělou zkušenost. Přece jen mezi ženami dochází k otevřenějším a častějším rozhovorům. Možná nacházíme více společných témat a tím se dokážeme lépe poznat.

Inspirují vás ženy?
Samozřejmě. Jsem žena, proto je logické, že se nechávám inspirovat především ženami. Ať v práci, módě, výchově… Všímám si na ženách většinou toho dobrého, co mají, a na to se zaměřuji. Mám taky dobré vzory v rodině, ve své mámě, sestře, babičce, což je asi nejdůležitější.

Matka v trapu. Trailer k novému filmu s Petrou Hřebíčkovou v hlavní roli: 

Zdroj: Youtube

Které vlastnosti, schopnosti považujete u žen za nejinspirativnější?
Empatii, trpělivost, obětavost, ale i sílu. Líbí se mi, jak některé ženy, do nichž byste to na první pohled neřekla, dokážou bojovat jako lvice, když se sáhne na jejich rodinu, když se děje nespravedlnost. A je pravda, že kvůli lásce dokážou vytáhnout drápy a nehledět kolem sebe.

Odráží film současné společenské téma o roli ženy ve společnosti?
Přestože se naše společnost genderově vyrovnává, nebo se alespoň snaží, je samozřejmostí, že péče o rodinu už základním nastavením stojí převážně na ženě. Zvládat na sto procent domácnost, práci, vztah je čato nad rámec našich sil. Muži se dnes do toho koloběhu zapojují mnohem více, než kdysi. Ale tlak, aby vše bylo stoprocentní je větší.

Na druhou stranu si myslím, že je společnost mnohem více otevřená diskuzi a my se učíme, říkat si o pomoc. Musíme zjistit, co je opravdu naše rozhodnutí a co máme naučené společností, výchovou, vzory. K tomu je třeba se zastavit, což udělá i moje filmová postava Sylvie.

Zpěvačka Lenny a rapper Marpo jsou nejen životními, ale také hudebními partnery. Nazpívali už několik společných duetů.
Lenny o příteli Marpovi: Inspiruje mě jeho talent, píle a schopnost se nevzdávat

Když si na natáčení vzpomenete, co se vám okamžitě vybaví?
Jednoznačně Lenka Vlasáková, se kterou jsme si padly do noty a přátelství tím pádem nemusely před kamerou nijak uměle vytvářet. V její přítomnosti jsem se cítila vždycky uvolněně a přirozeně. A režisérka Hana Hendrychová, která mě ohromuje svou energií a pílí. Tyto dvě ženy pro mne byly velkou inspirací a těšila jsem se na každé setkání s nimi.

Hlavním tématem filmu je vyvážení práce a osobního života. Daří se vám, trojnásobné mamince, najít balanc?
Pořád jej hledám. Je to i moje téma, jak nastavit a zvládnout den tak, abych dokázala pokrýt potřeby rodiny a zároveň našla čas na svoje radosti a práci. Tím, že je dcera ještě malá a je doma, času pro sebe mám pořád málo. Nicméně ona je tak skvělá, že být s ní je velmi nabíjející. Nakonec mě děti udržují v určitém denním rytmu a co je důležité, jsme na to dva.

V jaké fázi balancování se nacházíte?
Balanc je v této fázi spíše vizí. (smích) Ale obecně se učím říct si víc o pomoc, když už jsem vyčerpaná. Ten čas na sebe si opravdu udělat, až potom můžu energii předávat dál. A je to úplně jiná energie, když člověk naplní i svoje potřeby… Nejsem na sebe už tolik přísná jako dřív. Každý den z něčeho ukrojím, kdysi jsem si to vyčítala.

Petra Hřebíčková s partnerem Matějem Dadákem. Mají spolu tři děti:

První věc k udržení balancu je se právě těchto výčitek zbavit. Umět mávat rukou nad nedůležitými věcmi a přijímat malé nedokonalosti. V tom je také pestrost a krása života.

Vašemu staršímu synovi Šimonovi je osm let. Baví vás návrat ke školní docházce?
Oba synové jsou už školáci a přiznám, že mě opakování základních znalostí baví. Jsem ráda, že jsem si znovu procvičila násobilku, vyjmenovaná slova a těším se, co bude dál. Doufám ale, že až nastoupí fyzika a chemie, budou už zcela samostatní. (smích)

Před dvěma a půl lety se vám narodila dcera Marianna. Vnesla do rodiny další rozměr ženské energie?
Ano, vnesla. Je empatická, samostatná, zároveň na svůj věk, i díky sourozencům, vyspělá. Opravdu sama začala balit plyšáky do ručníku a zpívat jim v náručí ukolébavku, v obchodě sáhne po růžové barvě.

Soutěžící v letošní sérii pořadu Peče celá země.
Rozruch v Peče celá země: Porotkyně Landová je jako leklá ryba, kritizují diváci

Nevěřila jsem tomu základnímu nastavení bez přičinění výchovy, dokud jsem to sama nezažila. Svým způsobem mezi sourozenci vyvažuje přirozenou klučičí soutěživost.

Liší se rodičovství u dcery od rodičovství synů?
Liší se také rodičovství prvorozeného a dalších dětí. I kluci jsou každý jiný a vyžadují jiný přístup. Takže spíš vnímám povahy, ne pohlaví. Na tuto otázku dokážu odpovědět až časem. Zhodnotit vše až zpětně.