Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Zpravodajství z města NASAVRKY

Zpravodajství z města NASAVRKY

Keltové jsou stateční, staví dál

Nasavrky - Pátek 13. února rozhodně nebyl špatným dnem pro nasavrcký spolek Boii. V areálu keltského skanzenu připravili jeho členové poděkování pro sponzory a představili první fungující stavení.

Rozpočet i plán rozvoje města zastupitelé schválili

Nasavrky - Nasavrčtí zastupitelé na svém pondělním jednání posunuli vývoj města zase o kus dál. Schválili například návrh na zveřejňování všech podkladů pro jednání zastupitelstva na webových stránkách města. Vedení nasavrcké radnice už toto rozhodnutí trochu předběhlo, neboť materiály pro pondělní zasedání již zveřejnilo.

Muzeum Galérka má unikátní betlém

Nasavrky - Až téměř do poloviny ledna bude mít zdejší část Ochoz vánoční výzdobu v podobě velkého ručně tesaného betlému. „Modřínové sochy jsou v životní velikosti, před dvěma lety je vytvořil můj otec," řekl řezbář Josef Cyprián mladší z Třemošnice na Chrudimsku a dodal: „Na betlému pracoval celou zimu. Dřevo perfektně vyschlo. Modřín je krásně probarvený do žluto oranžova. Použili jsme klasický postup natírání, horký včelí vosk a fermež."

Dotace s určitostí padla, stavba skanzenu ale nekončí

Chrudim - Ve scénáři stavby keltského archeoskanzenu, který staví sdružení Boii v Nasavrkách, došlo na celkem předpokládaný zádrhel. Výbor Regionální rady totiž na sklonku uplynulého týdne neprodloužil termín realizace projektu keltského skanzenu a dílo se tak ocitá bez podpory v podobě finanční dotace z EU. Pokračovatelé keltských tradic ze sdružení Boii ale přesto věří, že dílo dotáhnou do zdárného konce.

V Nasavrkách přivítali nové občánky

Nasavrky - V Nasavrkách se v sobotu uskutečnilo slavnostní vítání občánků. Během obřadu, kterého se za město zúčastnil například člen místního zastupitelstva Vladimír Kroutil a matrikářka Veronika Musilová, mezi sebe Nasavrčtí přivítali šestici malých občánků, vždy ve skupinkách po třech dětech.

Nasavrčtí mohou škody hlásit pomocí internetu

Nasavrky - Po obyvatele Nasavrk vznikla nová služba, jejímž prostřednictvím mohou hlásit různé problémy a závady na městském majetku. Autorem je občanská iniciativa Za lepší Nasavrcko, která na svých webových stránkách www.zalepsinasavrcko.cz vytvořila formulář, jehož prostřednictvím je možné přidávat různě podněty.

Boii hledá další dobrovolníky

Nasavrky - Občanské sdružení Boii navzdory všem nepřízním osudu pokračuje v usilovné práci na keltském archeoparku v Nasavrkách. Během tohoto víkendu se na skanzenu uskuteční další, kvůli blížící se zimě už předposlední brigáda.

Ústní dohody a pokračující jednání formují nové koalice

Chrudimsko - Povolební vyjednávání začaly v Seči ve středu a ustanovující zasedání zastupitelstva je naplánované na 10. listopadu.

Skanzen potřebuje míchačku na těsto

Nasavrky - Sdružení Boii se snaží získat osm měsíců navíc, aby dokončilo keltský skanzen v Nasavrkách a nepřišlo o evropské dotace. Uvedla to mluvčí Úřadu Regionální rady Severovýchod Silvie Špryňarová. Archeopark má být hotový do konce roku. Jenže firma, která jej staví, dluží peníze a nejspíš skončí v insolvenci.

FOTOGALERIE: Stromek z Lidic bude připomínat tragédii

Nasavrky - Tragédii Lidic a Ležáků bude současným žákům i dalším generacím připomínat odnož lidické hrušně před ZŠ v Nasavrkách. Za účasti žáků základních škol z Nasavrk, Trhové Kamenice a Slatiňan proběhlo před ZŠ v Nasavrkách vysazení odnože lidické hrušně, která jako jediný ovocný strom v centru obce Lidice přečkala jejich vyhlazení a srovnání se zemí.

Žáci v Nasavrkách si připomenou vyhlazení Lidic a Ležáků

Nasavrky - Před ZŠ v Nasavrkách bude v úterý vysazena odnož lidické hrušně, která jako jediný ovocný strom v centru obce přečkala vyhlazení Lidic. Tabulky u hrušně navíc budou připomínat školákům i všem ostatním tragické události z června roku 1942. Pozvány byly i jediné dvě ženy, které, tehdy ještě jako malá děvčátka, přežily vyhlazení Ležáků. Je dobře, že Nasavrčtí nevytěsňují podobné připomínky minulosti ze své paměti. Je to totiž jedna z podmínek, aby se podobná zvěrstva nemohla opakovat.

OBJEKTIVEM: Z potrubí unikal plyn

Nasavrky - V nasavrcké Hradištní ulici došlo v pátek k havárii středotlakého plynového potrubí. Během následných oprav střežili místo úniku plynu hasiči i policisté.

Keltové pokračují ve stavbě, teď nutně potřebují slámu

Nasavrky - Stavba keltského archeoskanzenu pokračuje i přes nepříznivou situaci s financemi. Snaha těch, kteří oppidum budují, je o to urputnější. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení